Kulturalny rozkład jazdy: 3–5 września

Добавлено: 03.09.2021 / Раздел:
kolaż zdjęć w fioletowych barwach Kulturalny rozkład jazdy

W nadchodzący weekend w Gliwicach pójdziemy w argentyńskie tango, i to w towarzystwie „Pokojówek”. Po drodze wpadniemy na dwa festiwale jazzowe. Koncerty, spektakle, wystawy – w nadchodzący weekend w Gliwicach będzie tego mnóstwo!

 • W piątek 3 września o godz. 18.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) rozpocznie się wernisaż wystawy „Chicho szaaa!!!” gliwickiego artysty Krzysztofa Koraba. O godz. 19.00 wystąpi zespół AKSAK Balkan Trio.
 • 3 września w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) odbędzie się spotkanie autorskie z Małgorzatą Starostą. Początek o godz. 18.00.
 • 3 września startuje festiwal Jazz w Ruinach 2021. O godz. 19.00 w Hali Modeli GZUT (ul. Pola 7–13) zostanie otwarta wystawa plakatu „Master Class vs Young Blood”, a o godz. 19.15 rozpocznie się pierwszy koncert tegorocznej edycji – zagra Paweł Mańka Semiotic Quartet. O godz. 21.00 na scenę wyjdzie Kasia Pietrzak Trio. W sobotę 4 września o godz. 19.00 koncert da Sabina Meck Sextet, a o godz. 21.00: Grzech Piotrowski WO Trio. Festiwal potrwa do 11 września, pełen program koncertów jest dostępny na stronach Kultura.gliwice.eu i jazzwruinach.pl.
 • 3 września o godz. 19.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii i malarstwa „Mój widok z okna”. W programie jest wykład o gliwickiej przyrodzie i występ chóru Klaster. Zielone Gliwice w oczach mieszkańców będzie można oglądać w SAR-ze do 13 września.
 • 4 września w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. O godz. 10.00 w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) dr Eugeniusz Szymik wygłosi wykład na temat słynnego dramatu Zapolskiej, natomiast główne obchody w Gliwicach rozpoczną się o godz. 15.00 na skwerze przy Bibliotece Centralnej. Fragmenty „Moralności pani Dulskiej” będą czytać aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, a prof. Marian Kisiel opowie o dziele Gabrieli Zapolskiej. Koncert da Kwartet Smyczkowy Pani Dulskiej.
 • 4 września w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) wystąpi TSA. Rockowa grupa świętuje 40-lecie działalności scenicznej.
 • 4 września i w niedzielę 5 września o godz. 15.00 na widowni TMG (ul. Nowy Świat 55–57) zasiądą mali widzowie (od 2 lat) i ich opiekunowie. Zobaczą spektakl „Pod kolor” Daniela Arbaczewskiego.
 • 4 września w Sośnicy odbędzie się VI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Polish Happy Jazz Fest 2021”. W amfiteatrze przy ul. Przedwiośnie 1 o godz. 15.30 rozpocznie się parada dixielandowa, a po niej – koncerty. Zagrają: Enerjazzer (godz. 16.15), Lazy Swingers Band & Swing City Katowice (godz. 17.30), Parnas Brass Band (godz. 18.45), Jazz Band Ball & Stanley Breckenridge (godz. 20.00). Na koniec (o godz. 21.00) zaplanowano jam session.
 • 4 września o godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) z koncertem „Od Baroku do Jazzu” wystąpi skrzypek Adam Bałdych i Stuttgarter Kammerochester. Koncert jest częścią Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All'improvviso.
 • 4 września na małej scenie TMG o godz. 19.00 rozpocznie się premiera spektaklu „Pokojówki” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 5 września.
 • Na 5 września w kinie studyjnym Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaplanowano wydarzenie specjalne: koncert „André Rieu: Znowu razem!”. Początek o godz. 18.00.
 • Tegoroczne lato pożegnamy tangiem. 5 września o godz. 19.00 w parku Chopina wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Wroniszewskiego i z udziałem solistów (Klaudiusz Baran – bandoneon, Justyna Baran – skrzypce). W repertuarze będą utwory niezapomnianego Astora Piazzolli – w setną rocznicę urodzin.
 • W Muzeum w Gliwicach można oglądać trzy wystawy czasowe. „Młoda Polska” oraz „Bogdan Krężel. Początki – Gliwice i dalej” są prezentowane w Willi Caro i Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a), a miniekspozycja „Arthur Kochmann” w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14).
 • Poza tym ciekawe wystawy można obejrzeć w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15 (malarstwo Magdaleny Com„Dotyk Zdrowia”), galerii Atrium w Technoparku Gliwice przy ul. Konarskiego 18c („Moja Japonia” Iwy Kruczkowskiej Król) i galerii Melina przy ul. Częstochowskiej 16 („Bezkres” Magdaleny Małkiewicz).

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking