Chwała Bohaterom!

Добавлено: 01.09.2021 / Раздел:
żołnierze przy grobach Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Dwóch bohaterów walczących we wrześniu 1939 r. o Westerplatte pochowanych jest na cmentarzu parafialnym w Bojkowie. Przy mogiłach Westerplatczyków cześć pamięci bohaterów, chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka, złożył m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann. Alert przy grobach zainaugurował „Bojkowski Wrzesień”.

Wśród żołnierzy, którzy od 1 do 7 września 1939 roku na Westerplatte bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy, byli chorąży Edward Szewczuk oraz kapral Michał Plewak. Obydwaj urodzili się na Kresach, a po wojnie osiedlili się w gliwickim Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 roku, a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym. O zachowanie pamięci o nich dbają mieszkańcy Bojkowa, m.in. podczas obchodów „Bojkowskiego Września”.
W porannym alercie przy grobach Westerplatczyków wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann, radny Rady Miasta Gliwice Paweł Wróblewski oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, wojska (AGAT Gliwice, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz WKU Gliwice), a także uczniowie i harcerze.
O godz. 8.00 w kościele p.w. Narodzenia NMP w Bojkowie odbyła się msza św. w intencji o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.
Kolejne wydarzenia w ramach „Bojkowskiego Września”:
Piątek, 3 września
godz. 13.00 - facebook: Westerplatczycy z Bojkowa- otwarta transmisja on-line" Obrońcy Westerplatte- najnowsze wyniki badań" wykład Wojciecha Samóla, kustosza Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku.
Środa, 15 września
godz. 17.30 - kościół pw. Narodzenia NMP w Bojkowie- msza św. w przeddzień 82. rocznicy Golgoty wschodu- tragedii Polaków na terenach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, w intencji żyjących i zmarłych Kresowian i ich potomków.
Sobota, 25 września
godz. 16.00 - Scena Bojków. Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach Bojkowie, ul. Parkowa 5 spektakl z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego pt. " Gołąbek niepokoju...".
W roli głównej uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie. Scenariusz na podstawie książeczki" Gołąbek niepokoju" autorstwa Kazimierza Szymeczko, reżyseria Adam Walczak. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wskazany jest kontakt z nr. tel. 32/232-93-24 (do dnia 20 września).
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w 100- lecie urodzin poety zainaugurowany zostanie konkurs poetycki dla młodzieży z dzielnicy Bojków. Finał odbędzie się późną jesienią, podczas slamu poetyckiego. (mf)
 

 

 

Prezydent przy grobach
Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
strażacy przy grobach
Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
cmentarz w Bojkowie
Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
harcerze przy grobach
Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
Prezydent przy grobach
strażacy przy grobach
cmentarz w Bojkowie
harcerze przy grobach

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking