Święte i potworne, czyli „Pokojówki”

Добавлено: 03.09.2021 / Раздел:
plakat

Twórczość Jeana Geneta do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej. Premiera „Pokojówek” Geneta już 4 września (sobota) o godz. 19.00 na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57).

Budując kameralny repertuar małej sceny naszego teatru, wybieramy spektakle wymagające od widza intensywnego zaangażowania w sceniczną rzeczywistość.  Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego „Tchnienie” Duncana Macmillana, poruszające temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za ekosystem oraz „Powrót” Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym dominują pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością swojej rodziny. W „Pokojówkach” zgłębiamy ciemne meandry ludzkiej i społecznej psychiki,  krok po kroku odsłaniając targające nią niepokoje – klasowe i „rasowe” podziały oraz uprzedzenia. Sprzeczności, krytyczne napięcia i maski, z  których Genet buduje swą dramaturgię, im bardziej są ludzkie, tym bardziej są niepokojące, bulwersujące – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Widzowie zobaczą spektakl o niezwykle oryginalnych rozwiązaniach plastycznych z silnie zarysowanymi rolami Igi Bancewicz, Antoniny Federowicz i Aleksandry Maj.

Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących  psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej.  Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy. „Zaburzenie” jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć…? Bo teatr jest lustrem – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.

Bilety dostępne są w kasach teatru i na stronie www.teatr.gliwice.pl. (mat. org.)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking