Aktualności | Co nowego na Starówce?

Co nowego na Starówce?

Co nowego na Starówce?

Опубликовано: 31.08.2011 / Раздел: Miasto  Gospodarka 

Podczas gruntownej przebudowy uliczek gliwickiego Starego Miasta nie brakuje niespodzianek, które wydłużają czas robót.

Odkopane pozostałości dawnego grodu badają archeolodzy, konieczne są także dodatkowe ustalenia z właścicielami podziemnego uzbrojenia.
Do tej pory robotami objęto pięć ulic: w całości Bednarską i Plebańską oraz prawie całą Grodową, fragmenty Bankowej (od Rynku do ul. Kaczyniec) oraz Bytomskiej (od Rynku do Tkackiej). – W tym roku nie przewidujemy rozpoczęcia prac na innych ulicach Starówki. Postaramy się je natomiast zakończyć w miejscach, gdzie obecnie trwają – informuje Waldemar Macyszyn, dyrektor ds. technicznych Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów, które stoi na czele konsorcjum realizującego inwestycję na zlecenie miasta.
Całe przedsięwzięcie zaplanowano na pięć lat. Obejmie przebudowę wszystkich uliczek Starego Miasta wraz z Dolnymi i Górnymi Wałami (z pominięciem kilku niedawno wyremontowanych). Wykonanie tego zadania ma kosztować ponad 41 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Gliwic.
Remont uliczek Starówki to najlepsza okazja do sprawdzenia stanu kabli czy rurociągów. Aktualnie prowadzone są przede wszystkim roboty związane właśnie z podziemnym uzbrojeniem (wyjątek stanowi renowacja kanalizacji, którą zajęło się już wcześniej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, korzystając z tzw. metody bezwykopowej i unijnego dofinansowania).
– Na uliczkach robione są wykopy sięgające do głębokości 3 metrów. Pod ziemią tkwią liczne sieci: wodociągi, ciepłociągi, gazociągi, kable energetyczne, przewody telekomunikacyjne. Stan podziemnej infrastruktury kontrolują jej właściciele, którzy – jeśli trzeba – na swój koszt ją także remontują lub wymieniają – opowiada Marek Kała, prezes firmy INWEST-COMPLEX, nadzorującej przedsięwzięcie na zlecenie lokalnego samorządu.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 35/2011 z 1 września 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”). (al)