Głowa do góry!

Добавлено: 23.07.2021 / Раздел:
rozgwieżdżone niebo fot. J. Szymik / UM Gliwice

Lato to wymarzony czas na obserwacje nocnego nieba. Tym bardziej, że sierpień to miesiąc meteorów! Bez specjalistycznego sprzętu „spadające gwiazdy” można obserwować także w Gliwicach.

Za „spełnianie życzeń” w nadchodzącym czasie będą odpowiadać dwa najaktywniejsze roje meteorów: Akwarydy i Perseidy. Nie trzeba być astronomem, te „spadające gwiazdy” widać gołym okiem. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

Akwarydy i Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu.

Maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów przypada na 28 lipca, natomiast sierpień będzie miesiącem Perseidów. Ten właśnie rój jest uważany przez astronomów za najaktywniejszy. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Prawdziwy deszcz meteorów – jeżeli niebo nie będzie zachmurzone – będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem. W związku z tą datą niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca”. To pamiątka męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzona 10 sierpnia. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking