Krężel, portrecista bezwzględny

Добавлено: 15.07.2021 / Раздел:
dziewczynka z psem na rękach fot. B. Krężel

Wystawa „Początki (Gliwice i dalej)” zostanie otwarta w Czytelni Sztuki w piątek 16 lipca. Muzeum w Gliwicach zaprezentuje fotografie Bogdana Krężela. Kuratorem ekspozycji jest Wojciech Nowicki. Będzie ją można oglądać do 19 września.

Bogdan Krężęl urodził się w Gliwicach i tutaj stawiał swoje pierwsze fotograficzne kroki.

Jako nastolatek byłem bardzo nieśmiały, miałem trudności w komunikowaniu się. Natomiast z aparatem w ręku znikały wszelkie bariery. Nie miałem najmniejszych trudności, podchodziłem do ludzi, nawiązywałem rozmowę i fotografowałem ich. To była moja broń, nowa forma komunikowania się ze światem – mówi Bogdan Krężel.

Na wystawie „Początki (Gliwice i dalej)” będzie można zobaczyć fotografie z Gliwic i Śląska, ale Krakowa i okolic,, Łodzi, a nawet też Wilna czy Kłajpedy. Ekspozycję tworzy w sumie kilkadziesiąt prac w wyborze Wojciecha Nowickiego. W centrum zainteresowania Krężela jest człowiek. Jego portrety są wyraziste, zapadające w pamięć. Bogdan Krężel współpracuje między innymi z „Przekrojem”, „Newsweekiem” i „Polityką”.

Jego zdjęcia, szczególnie te wczesne, opowiadają o Gliwicach i Polsce w latach przemian. Krężel uchwycił to, na co nie wszyscy zwracaliśmy uwagę – pewien komizm przemieszany z rozpaczą, które towarzyszyły wykluwaniu się kapitalizmu w Polsce. Chciałem też pokazać jego fotografie w naszym Muzeum, bo to kolejny autor związany z Gliwicami, tutaj urodzony, i naszego miasta i regionu dotyczy wiele spośród jego wczesnych zdjęć – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

portret barowy, mężczyzny w oparach dymu
fot. B. Krężel
mężczyzna z psem na rękach
fot. B. Krężel
kobiety siedzące na chodniku
fot. B. Krężel
dzieci na podwórku
fot. B. Krężel
dziewczynka i chłopiec stoją na placu
fot. B. Krężel
portret barowy, mężczyzny w oparach dymu
mężczyzna z psem na rękach
kobiety siedzące na chodniku
dzieci na podwórku
dziewczynka i chłopiec stoją na placu

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking