Z Bohaterów Getta Warszawskiego nie skręcimy w Okopową

Добавлено: 21.06.2021 / Раздел:
widok na Okopową fot. ZDM Gliwice

Kolejny etap prac przy budowie Centrum Przesiadkowego – po południowej stronie dworca PKP – obejmie od środy 23 czerwca odcinek ul. Okopowej między ul. Dubois a skrzyżowaniem pl. Piastów i ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Okopowa stanie się ulicą jednokierunkową z wjazdem tylko i wyłącznie od strony ul. Dubois. Wprowadzony zostanie zakaz skrętu w prawo z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego w ul. Okopową.

Przypomnijmy, że przebudowany układ drogowy po południowej stronie dworca PKP utworzy wraz z Centrum Przesiadkowym przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską. Plac przed dworcem PKP zyska jednolitą nawierzchnię z granitowych płyt. Stanie tam m.in. fontanna w formie lustra wody z pojedynczymi wodotryskami i ławki. Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego powstaną bus pasy, wyspy separacyjne z azylami dla przechodniów i ścieżka pieszo-rowerowa łącząca plac dworcowy z drogą rowerową projektowaną wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ul. Zwycięstwa zyska wykończenie z granitowej kostki. Zniknie torowisko, a jezdnia zostanie zwężona. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Na  placu Piastów ruch będzie odbywał się na zasadzie jednokierunkowego przejazdu wokół wyspy centralnej oraz wyspy peronowej. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych przebiegających przez plac i małej architektury, przebudowana będzie też sieć oświetleniowa. Ul. Okopowa zostanie rozbudowana i połączona z pętlą autobusową linii A4 przy placu dworcowym, a na ul. Na Piasku powstaną miejsca postojowe – zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie. Prace w tym rejonie trwają. 

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking