Cyfrowy AMOK

Обновлено: 10.08.2011 / Раздел: / pdf

W Polsce jest prawie 400 sal kinowych wyposażonych w nowoczesne projektory cyfrowe.

Urządzenia te pozwalają nie tylko na efektowne pokazy głośno reklamowanych, naszpikowanych technologią produkcji komercyjnych, ale też na wyświetlanie niskobudżetowych, ambitnych filmów, które nie trafiają do regularnej dystrybucji, a są często zrealizowane w taniej technice cyfrowej. Jeśli ktoś je prezentuje, to głównie multipleksy. Kina studyjne odpadają z cyfrowej rywalizacji o widza – nie mają odpowiedniego sprzętu. Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) postanowił to zmienić.
W tym roku PISF przeznaczył blisko 15 mln zł na dofinansowanie zakupu projektorów cyfrowych przez rodzime kina studyjne. Nabór wniosków do I sesji programu „Rozwój kin. Cyfryzacja” ruszył w drugiej połowie maja. W jego ramach instytucje reprezentujące placówki studyjne mogły ubiegać się w konkursie o maksymalnie 50-procentowe dofinansowanie kwoty przeznaczonej na zakup projektora. Listę tegorocznych zwycięzców – beneficjentów programu opublikowano niedawno na stronach PISF. Wynika z niej, że nowoczesne urządzenia mają szanse pojawić się jeszcze w 2011 roku w 57 kinach. – To początek przełomu w rozwoju polskiego rynku audiowizualnego – uważa 11-osobowa Rada Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Do programu „Rozwój kin” przystąpił Gliwicki Teatr Muzyczny reprezentujący studyjne kino AMOK. GTM znalazł się w ścisłym gronie 19 instytucji z całego kraju, które mogą otrzymać od PISF maksymalną (50-procentową) kwotę dotacji. Wnioskował w konkursie o 201 875 zł. Planuje nabycie projektora cyfrowego wraz z przystawką do projekcji 3D. To, czy faktycznie uzyska pieniądze w zaakceptowanej przez PISF wysokości, zależeć będzie jednak od rozstrzygnięcia przetargu na zakup sprzętu. Takie są reguły programu cyfryzacji.
Obecnie uruchamiamy procedurę przetargową. Mamy nadzieję, że niebawem kino AMOK, wyposażone w projektor cyfrowy, rozpocznie nowy etap swojej działalności – mówi Urszula Biel, szefowa kina. Warto dodać, że w najbliższym czasie planowane jest także utworzenie Sieci Polskich Kin Cyfrowych, która skupi wszystkie placówki wyposażone w cyfrowe projektory. Jej operatorem będzie Filmoteka Narodowa. (kik)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking