Aktualności | Trzy medale dla szermierzy

Trzy medale dla szermierzy

Опубликовано: 25.05.2021 / Раздел: Miasto

Przez cztery dni w Centrum Sportu Raszyn najlepsi polscy szermierze walczyli o medale Mistrzostw Polski Seniorów. Szpadziści Piasta Gliwice wrócili z tych zawodów z trzema medalami. W turnieju indywidualnym srebro wywalczył Aleksander Staszulonek, a brąz Sebastian Majgier. W turnieju drużynowym Piast zajął drugie miejsce.

Gliwiczanie byli zaliczani do  faworytów tych mistrzostw. Wśród tych, którzy mogliby stanąć na podium wymieniano Damiana Michalaka i Mateusza Nycza, zajmujących odpowiednio trzecie i czwarte miejsce w klasyfikacji krajowej. Na raszyńskim turnieju niespodzianek jednak nie brakowało, przede wszystkim zaś – bratobójczych pojedynków. Już w ćwierćfinale bowiem trafili na siebie Michalak i Majgier. Obaj to zawodnicy Piasta. Były młodzieżowy wicemistrz świata (Majgier) okazał się lepszy od mistrza Europy Juniorów (Michalak) z 2019 roku, wygrywając 15:12.

W półfinale na Majgiera czekał Aleksander Staszulonek, który w tym roku zwyciężył już w zawodach Pucharu Polski. Staszulonek to doświadczony zawodnik, ale teraz ma najlepszy okres w seniorskiej karierze, co potwierdził, wygrywając ze swoim  klubowym kolegą 15:10. W finale jednak lepszy od zawodnika Piasta okazał się szpadzista Legii Warszawa Seweryn Brzozowski. Co do reszty – Damian Michalak musiał się tym razem zadowolić 6. lokatą, a Mateusz Nycz 13. miejscem.

Do turnieju drużynowego przystąpiło 16 ekip. Piast walczył w składzie Michalak, Majgier, Nycz i  Staszulonek. Gliwiczanie nie zawiedli. Awansowali do ścisłego finału, gdzie stoczyli niezwykle zacięty bój o złoto z szermierzami Wratislavia Wrocław. Był to bardzo wyrównany pojedynek. Przed ostatnią walką na tablicy widniał wynik 38:37 dla Wratislavii. Wtedy naprzeciw siebie stanęli Maciej Bielec, nr 1 polskiej szpady i Damian Michalak, trzeci w tym rankingu. Obaj stoczyli ze sobą już wiele pojedynków, znają się więc doskonale. Tym razem jednak górą był Bielec, który zadał siedem ciosów, a Michalak odpowiedział trzema. Tym samy wrocławianie wygrali 45:41.

Z bardzo dobrej strony pokazała się też nasza żeńska drużyna. Panie walczyły w trzyosobowym składzie: Ewa Kawencka, Anna Wieczorek i Jagoda Zagała. Gliwiczanki w walce o wejście do półfinału pokonały RMKS Rybnik 43:40. W półfinale jednak przegrały z AZS AWF Kraków. W turnieju drużynowym nie przyznaje się jednak medali za wejście do czwórki. Trzeba jeszcze powalczyć w meczu o III miejsce, a tu już Piastunki musiały uznać wyższość AZS AWF Warszawy... Niemniej to kolejne, bardzo udane Mistrzostwa Polski Seniorów dla szermierzy Piasta Gliwice.