Żelaznym szlakiem

Добавлено: 28.07.2011 / Раздел:

fot. W. Baran

Za nami połowa wakacji i połowa sezonu wędrownego.

Na półmetku „Lata z Metamorfozami” organizatorzy rajdów proponują uczestnikom trasę wiodącą śladem kolei wąskotorowej i tramwajów. Historię miejsc, w których niegdyś biegły „żelazne drogi” poznają zarówno piechurzy, jak i rowerzyści.
Wyznaczonym przez Stowarzyszenie „Gliwickie Metamorfozy” szlakiem można przejść lub przejechać samodzielnie. Rowerzyści, którzy wolą zwiedzanie w grupie, mogą przybyć w niedzielę o godz. 9.00 na gliwicki Rynek i stamtąd wspólnie ruszyć w trasę. Amatorów dwóch kółek − podobnie jak w ubiegłych tygodniach – poprowadzą przewodnicy z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy. − O godzinie 10.00 zarówno kolarze, jak i piesi będą mogli się spotkać na moście w pobliżu skrzyżowania ulic Zwycięstwa i Dubois, gdzie wysłuchają opowieści Krzysztofa Soidy, autora wielu książek poświęconych historii kolei wąskotorowej oraz tramwajów na Górnym Śląsku. Około godziny 11.00, w siedzibie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Jagiellońskiej 21, rajdowcy obejrzą archiwalne zdjęcia i amatorskie filmy, na których uwieczniono wspomniane środki lokomocji − zapowiada Małgorzata Malanowicz ze Stowarzyszenia „Gliwickie Metamorfozy”. Po prezentacji uczestnicy udadzą się w dalszą drogę. Grupa piesza indywidualnie do zabudowań stacji Trynek, a rowerzyści do skansenu kolei wąskotorowej w Rudach.
Mapy tras można otrzymać w punkcie informacyjnym w Centrum Handlowym FORUM, w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Jagiellońskiej 21 i Zwycięstwa 1, w gmachach Starostwa Powiatowego i urzędów gmin powiatu gliwickiego lub pobrać ze strony organizatora rajdów (www.gliwiczanie.pl). (sza)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking