Tropiki w sercu miasta

Добавлено: 27.07.2011 / Раздел:

fot. S. Zaremba

Kto choć przez chwilę nie marzył o tym, by kilka wakacyjnych dni spędzić na jednej z tropikalnych wysp?

Dla osób, którym nie udało się dotąd odpocząć pod palmą kokosową lub równie egzotycznym bananowcem, alternatywą może być wizyta w gliwickiej Palmiarni. Właśnie dobiega końca kilkutygodniowa modernizacja obiektu.
Takim obiektem może pochwalić się niewiele miast w Polsce. Gliwicka Palmiarnia to imponująca oaza egzotycznej zieleni w centrum miasta. W przeszklonych pawilonach na powierzchni ok. 2 tys. m2 zgromadzono prawie 6 tysięcy okazów roślin z najbardziej odległych zakątków świata. – Palmiarnia cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedzają nas zarówno gliwiczanie, jak i turyści spoza regionu – mówi Justyna Przybysz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.
Przez kilka ostatnich tygodni w Palmiarni trwały prace pielęgnacyjne i modernizacyjne. – Przesadzaliśmy duże rośliny, a niektóre przenieśliśmy do innych części kompleksu – relacjonuje Marek Bytnar, kierownik obiektu. – Przygotowaliśmy także miejsce na ekspozycję naszych nowych nabytków. Wszyscy, którzy odwiedzą nas w sierpniu, będą mogli oglądać niezwykle ciekawe, owadożerne rośliny.
W ramach modernizacji wymieniono poszycie dachowe w dwóch pawilonach Palmiarni. Obecnie montowane są m.in. nowe płyty poliwęglanowe, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła, termoizolacyjnością oraz odpornością na działanie promieni UV. Dzięki temu rośliny będą miały zapewnione optymalne warunki klimatyczne. Poprawi się również komfort zwiedzania.
Ekipy remontowe zajęły się także schodami przed głównym wejściem do obiektu. Kamienna nawierzchnia została zastąpiona płytami granitowymi z powłoką antypoślizgową. Zakończono również ocieplanie i malowanie elewacji budynku administracyjno-biurowego.
Już na początku sierpnia Palmiarnia zostanie udostępniona gliwiczanom i turystom. Pamiętajmy jednak, że oferuje ona zwiedzającym nie tylko podziwianie egzotycznej roślinności – jest również miejscem wielu ciekawych imprez, koncertów i ekspozycji. W najbliższym czasie zobaczymy tam wystawę fotograficzną Karoliny Sypniewskiej, prezentującą zwyczaje i obrzędy mieszkańców Papui Nowej Gwinei oraz Indonezji. Jej uzupełnieniem będą eksponaty pochodzące z tej części świata.
Za rok natomiast Palmiarnia zostanie powiększona o kolejne pawilony. Będzie w nich można podziwiać amazońskie płaszczki, piranie, a także... dobrze znane, rodzime pstrągi, sumy i okonie. (fid)
Informacje: Palmiarnia Miejska, tel. 32/231-32-39

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking