Sztuka na ulice!

Добавлено: 13.07.2011 / Раздел: / pdf

Trwa V Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. Co znalazło się w tegorocznym festiwalowym „rozkładzie jazdy”? W zarysie – na każdy czwartek oraz piątek lipca i sierpnia zaplanowano projekcje filmowe.

Na skwerze pod Zamkiem Piastowskim będzie królować latynoskie kino, a w innych częściach miasta – czeskie produkcje. Soboty i niedziele to czas na widowiska teatralne, koncerty oraz inne atrakcje. Organizatorem wakacyjnej imprezy jest gliwicki samorząd. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ulicznicy.pl.
W ubiegłym tygodniu oglądaliśmy filmy Fernando Eimbcke’go i Jana Svěráka, podziwialiśmy barwny happening czeskiego teatru V.O.S.A. oraz muzyczno-taneczno-teatralno-cyrkowe widowisko w wykonaniu francuskiej formacji Freaks Frasques. Przed nami kolejne seanse filmowe oraz uliczne widowiska.
14 lipca na skwerze pod Zamkiem Piastowskim odbędzie się wieczorny pokaz filmu „Rosario Tijeras” w reżyserii Emilio Maillé. Tytułowa bohaterka jest piękną i inteligentną kobietą, która mogłaby wieść szczęśliwe życie, ale mieszka w slumsach kolumbijskiego Medellin, gdzie przemoc i gwałt są na porządku dziennym. Kiedy nie jest w stanie znosić dłużej w pokorze swojego tragicznego losu, postanawia odpłacić światu pięknym za nadobne i zostaje zabójczynią. Jak potoczą się jej losy? Przekonamy się w czwartek po godz. 21.00.
15 lipca z gorącej Kolumbii kinomani przeniosą się do groteskowego świata kreowanego przez Jana Svěráka. Tym razem Objazdowe Kino Osiedlowe zawita na Sikornik. Tam na boisku przy Alei Sikornik (vis-a-vis ZSO nr 5) wyświetlona zostanie satyra na współczesnych ludzi uzależnionych od telewizji. Film „Akumulator 1” to chaotyczna opowieść łącząca wątki horroru i science fiction. Olda trapiony przez tajemniczą chorobę na próżno szuka pomocy u lekarzy. Dopiero Fiszarek, zajmujący się medycyną naturalną, stawia właściwą diagnozę – bohaterowi brak energii życiowej, którą wysysa z niego ekran telewizora. Początek projekcji – godz. 20.00.
16 lipca o godzinie 19.00 na Rynku pojawi się Wóz Perkusyjny Sambora Dudzińskiego. Ten „uzależniony od miłości do ludzi wojownik sztuki”, aktor, performer, muzyk kompozytor tworzy i śpiewa dla ludzi, bo od nich czerpie siłę i energię. Jest znany we Wrocławiu jako autor licznych spektakli, koncertów i happeningów, współtwórca Formacji Chłopięcej Legitymacje. Wykłada wokalistykę na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
17 lipca w tym samym miejscu szykuje się malownicze widowisko uliczne inspirowane dziełami Cervantesa, czyli spektakl „Nieprawdopodobne wizje w głowie Don K” w wykonaniu Plasticne Rain. – Przedstawienie opowiada o Don K, który zajrzawszy do swej głowy, znalazł tam niewiarygodne historie. Stworzył w umyśle swój własny świat, w którym istnieje przyjaźń, miłość, zdrada, czarne charaktery, męstwo i bohaterstwo. Główny bohater, udawszy się na zwycięską kampanię, ratuje tonącego przyjaciela, walczy ze smokiem i wiatrakiem. Spektakl łączy teatr uliczny, pantomimę, klaunadę, sztuki plastyczne, choreografię i obywa się bez słów – opowiadają organizatorzy imprezy. Początek – godz. 20.00. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking