Letnia przygoda z Bachem

Добавлено: 12.07.2011 / Раздел: / pdf

W najbliższy czwartek rozpocznie się w naszym mieście letnia przygoda z muzyką spod znaku Jana Sebastiana, czyli XII Gliwicki Festiwal Bachowski. Przez pięć lipcowych wieczorów melomani spotykać się będą z dziełami wielkich kompozytorów w intrygującym i mistrzowskim wykonaniu. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych przy współudziale miejskiego samorządu, Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz parafii pw. Wszystkich Świętych i pw. św. Bartłomieja.
W tym roku usłyszymy i zobaczymy muzyków grających na co dzień w tak renomowanych zespołach, jak: Academy of Ancient Music, Les Arts Florissants czy Amsterdam Baroque Orchestra. Wystąpią m.in. znakomici skrzypkowie: Johannes Pramsohler (Włochy) i Lilia Slavny (Izrael) oraz włoski klawesynista Lorenzo Feder. A w programie oprócz utworów Lipskiego Kantora także muzyka jego syna Carla Philippa Emanuela, barokowych twórców francuskich i „odkrywcy” Bacha – Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Specjalną propozycją dla widzów od lat 6 do 106 jest spektakl baletowo-pantomimiczny „Balet o kawie” w wykonaniu zespołu Cracovia Danza – opowiada Piotr Oczkowski, kierownik artystyczny festiwalu.

XII GLIWICKI FESTIWAL BACHOWSKI
14 – 27 lipca 2011

14 lipca, godz. 19.00 – kościół pw. św. Bartłomieja (ul. Toszecka 36)
„Bach i (nie)Bach”

Wystąpią: Zespół Muzyki Dawnej „Ensemble Diderot” (Johannes Pramsohler – I skrzypce, Anna Nowak – II skrzypce, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Marcin Świątkiewicz – klawesyn)
W programie: J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, J. G. Goldberg, J. G. Pisendel

19 lipca, godz. 19.00 – kościół pw. św. Bartłomieja (ul. Toszecka 36)
Recital klawesynowy

Wystąpi: Olga Shadrina-Lychak – klawesyn
W programie: J. S. Bach, L. Couperin, J. Ph. Rameau, A. Forquerai

21 lipca, godz. 19.00 – Ruiny Teatru Miejskiego (al. Przyjaźni 18)
„Balet o kawie” – spektakl baletowo-pantomimiczny do muzyki Jana Sebastiana Bacha

Wystąpi: Balet Dworski „Cracovia Danza”

23 lipca, godz. 19.30 – kościół pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna)
„Dla znawców i amatorów”

Wystąpią: Lorenzo Feder – klawesyn, Anna Katyńska – wiolonczela, Orkiestra Barokowa „Les solistes de Sans Souci”, Lilia Slavny – koncertmistrz
W programie: C. Ph. E. Bach – Symfonie i Koncerty

27 lipca, godz. 19.00 – Scena „Bajka” (ul. Dolnych Wałów 3)
„Wielki odkrywca”

Wystąpią: Henryk Błażej – flet, Teresa Kaban – fortepian, Orkiestra kameralna „Camerata Impuls”, Małgorzata Kaniowska – dyrygent
W programie: F. Mendelssohn-Bartholdy – Symfonie na smyczki, Koncert na flet i fortepian d-moll
----------------------------------
Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00, tel. 32/231-38-55) lub na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w miejscu imprezy. (bom)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking