Diabelskie Figle

Добавлено: 23.12.2020 / Раздел: / pdf
aktorzy na scenie, za nimi rozstawiona drabina fot. materiały organizatora

Zespół Teatru Miejskiego w Gliwicach, stęskniony już bardzo za swoimi młodszymi i starszymi widzami, postanowił nie rozstawać się z Wami na święta i przygotował worek teatralnych prezentów –  niespodzianek (wciąż oczywiście w wersji online).

Pierwszego dnia Świąt…

…zapraszamy przez ekrany całe rodziny do obejrzenia naszych „Diabelskich figli”. To czytanie performatywne sztuki dla dzieci autorstwa Ewy Laue, w tłumaczeniu i z piosenkami Jana Wilkowskiego. Na ekranie zobaczą Państwo przede wszystkim aktorów tak zwanej Dużej Sceny, którzy zazwyczaj prezentują się Wam w nieco poważniejszym repertuarze.

Sztuka „Diabelskie figle” to zabawna opowieść, której akcja toczy się trochę w niebie, trochę w piekle a jeszcze trochę na ziemi. Anioły z Mikołajem zajęci są przygotowywaniem i pakowaniem prezentów, a Diabły, jak to diabły robią wszystko, żeby nadchodzące Święta zepsuć. Jak wiadomo, żeby Święta mogły się rozpocząć, musi pojawić się na niebie Pierwsza Gwiazdka.

Wśród anielsko-diabelskich kłótni i przepychanek dzieje się rzecz straszna – Pierwsza Gwiazdka spada na ziemię i ślad po niej znika. Anioły postanawiają ratować Święta i schodzą na ziemię, żeby odnaleźć Gwiazdkę. Oczywiście Diabły nieustannie depczą im po piętach i stają na rogach i ogonach, żeby ta ekspedycja się nie powiodła. Psotom, figlom i wzajemnemu podstawianiu sobie nogi nie ma końca. Ta pełna humoru, lekka i przekorna opowieść pełna jest dźwięków i piosenek przygotowanych do tej bajki przez kompozytora Łukasza Damrycha. Skrzydlate i rogate stado reżyseruje Jerzy Jan Połoński. Całość uchwycili w filmowe kadry i misternie zmontowali panowie ze składu Filminati – Bartosz Dziuba i Tomek Wypych.

Komu rogi? Komu aureola?

Na pewno zastanawiacie się komu tym razem przyprawiliśmy rogi a kto, w awansie, dostał anielską aureolę? A oto aktorski skład:

W anioły wcielili się Michał Wolny, Mariusz Galilejczyk i Maciej Piasny. Role diabłów przejęły nasze niezawodne aktorki Aleksandra Maj i Karolina Olga Burek. Zacne miejsce Świętego Mikołaja zajął nie kto inny jak Łukasz Kucharzewski. Pomocnikiem Mikołaja i specjalistą od przygotowywania i pakowania prezentów jest Majster – Błażej Wójcik. Jest jeszcze Miś (Cezary Jabłoński). Ale co ma Miś do świątecznej bajki? Sprawdźcie sami!

Spektakl dostępny będzie na naszej stronie internetowej i kanale Youtube, nieodpłatnie i bez logowania już 25 grudnia.

Świętujcie i figlujcie z Teatrem Miejskim w Gliwicach. (materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking