Numer na wagę życia

Добавлено: 11.07.2011 / Раздел:

Zamierzasz jechać w góry? Wakacyjne wędrówki “na wysokościach” cieszą się równie dużą popularnością, co zimowe szaleństwa na stokach. Chociaż latem turystom nie zagrażają lawiny, trzeba pamiętać, że góry nawet o tej porze roku mogą być bardzo niebezpieczne. O czym warto wiedzieć, by ze spokojem zdobywać kolejne szczyty i zachować zimną krew w sytuacjach awaryjnych?


Od 2003 r. dzięki współpracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i operatora sieci Plus funkcjonuje Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalny numer ratunkowy w górach: 601-100-300. Numer przeznaczony jest dla osób, które w danym momencie potrzebują pomocy, jak również dla świadków wypadków. Dostępny jest on z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Można z niego korzystać w całym paśmie polskich gór i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. − ZSR oferuje niezawodną łączność ze wszystkimi rejonami górskimi Polski, co znacząco usprawnia pracę ratowników oraz pozwala radykalnie skrócić czas między przyjęciem zgłoszenia a interwencją. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania, dyspozytor ma możliwość jednoczesnej koordynacji wielu zdarzeń i wypadków – informuje Katarzyna Meller, rzecznik prasowy sieci Plus.
W trosce o bezpieczeństwo urlopowiczów uruchomiono także System Informacji Wizualnej dla Turystów, w którym można znaleźć m.in. aktualną prognozę pogody czy komunikaty ratowników. Dane przekazywane są co 10 minut. Z usługi może korzystać za darmo każdy, kto posiada bezprzewodowy dostęp do internetu. (sza)
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking