Miasto stawia na zieleń

Добавлено: 16.12.2020 / Раздел: / pdf
nowe nasadzenia Fot. materiały ZDM

W Gliwicach robi się coraz bardziej zielono. Tylko w tym roku na terenie miasta nasadzono ponad 52 tys. roślin. Niektóre z nich mogliśmy już podziwiać w pełnej krasie, pozostałe zakwitną wiosną upiększając parki, skwery, pasy drogowe i podwórka gliwickich dzielnic.

Od początku roku na terenie miasta pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Zarządu Dróg Miejskich nasadzili 52 025 roślin: 3 147 drzew, 24 283 krzewy, 24 595 bylin. Rośliny ozdobiły skwery, parki, zieleńce, teren giełdy samochodowej, a także pasy i skarpy drogowe.

W parku Chrobrego nasadzono przyciągające uwagę albicje biało-różowe, które naturalnie występują w południowej i wschodniej Azji. Nazwa gatunkowa pochodzi z języka perskiego i znaczy „jedwabny kwiat”. W parku możemy też podziwiać dawidie chińskie, które z powodu efektownych, białych podsadek bywają nazywane drzewem chusteczkowym.

Spacerowicze parku Chopina mogą przechadzać się między surmią bignoniową o szerokiej koronie, świerkiem kaukaskim orientalnym i jednym z najpiękniejszych drzew ogrodowych – judaszowcem kanadyjskim, który wiosną zakwita tysiącami drobnych, różowych kwiatów.

W tym roku posadzono też m.in. klony przy ul. Toszeckiej i Wielickiej, głogi przy ul. Zabrskiej i Hoblera. Z kolei glediczje trójcierniowe znalazły swoje miejsce przy ul. Zimnej Wody i ul. Konarskiego. Ponadto w ciągu ul. Konarskiego nasadzono ponad tysiąc bylin i traw, m. in. rudbekie, jeżówki (łacińska nazwa Echinacea) oraz miskanty i trzcinniki. Bardzo odporne na warunki miejskie lipy srebrzyste nasadzono przy ul. Akademickiej. W trakcie wykonywania nasadzeń nie zapomniano również o Sosnicy, gdzie na ul. Odrowążów stworzono szpalery z grabu pospolitego. Zdecydowano również o wymianie nasadzeń w ciągu ul. Kłodnickiej i Młyńskiej. Usunięto porażane notorycznie przez szkodniki surmie, a w ich miejsce wsadzono bardzo odporne głogi o kolumnowych koronach.

Głogi obficie kwitną wiosną, a jesienią liście przebarwiają się na żółto. Wyższe korony głogów będą dawały więcej cienia, co z pewnością przyczyni się do ograniczenia nagrzewania powierzchni betonowych i asfaltowych, szczególnie w miesiącach letnich i okresach suszy – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Na węźle DK88 z ul. Tarnogórską rozpoczęto tworzenie zielonych ekranów składających się z drzew i krzewów. Do tej pory w tej lokalizacji po południowej stronie DK88 nasadzono 134 lipy srebrzyste, które zostaną podsadzone 400 krzewami derenia białego. Po stronie północnej (przy ścieżce rowerowej wybudowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego) nasadzono 345 sztuk grabu o kolumnowych koronach, z kolei pasy rozdzielające ścieżkę od chodnika oraz barierki obsadzono krzewami (tawuły i jałowce) i pnączami (winobluszcze). W innym miejscu, w ciągu DK88, tj. przy węźle z ul. Portową nasadzono platany. Nasadzenia mające charakter uzupełnień istniejących szpalerów wykonano przy ul. Chopina (klony polne) oraz  przy ul. Opawskiej (czeremchy wirginijskie).

Często z powodu znajdujących się w obrębie pasa drogowego sieci (m.in. gazociągi, ciepłociągi czy kanalizacja) nie jest możliwe nasadzanie drzew, nawet w miejscach po wyciętych wcześniej. Dlatego w zakończonym sezonie wegetacyjnym nasadzono szereg krzewów, bylin oraz traw ozdobnych. Tak było na Koperniku, gdzie nasadzono  5 tysięcy bylin, m. in. proso rózgowate i bodziszki. Na ul. Berbeckiego i ul. Wybrzeże Wojska Polskiego nasadzono z kolei trzcinniki, szałwie omszone i jeżówki. Nowe rośliny mogą także obserwować przechodnie m.in. przy ul. Partyzantów, Pionierów, Myśliwskiej, Konarskiego, Tarnogórskiej, Perseusza, Bereniki, Kopernika, Wielkiej Niedźwiedzicy, Panewnickiej, Pszczyńskiej  i Portowej oraz na alei Sikornik.

Przy obwodnicy zachodniej nasadzono szpalery około 500 drzew, m.in. klonów, olszy, jesionów, wierzb i lip. W pasie drogowym przy ul. Daszyńskiego, Rolników i Piastowskiej nasadzono tysiące róż i irg, a przy ul. Dworcowej sosny i lilaki. W ścisłym centrum Miasta swoje miejsca znalazły jaśminowce i hortensje. Nowa zieleń ozdobiła też ulice: Młyńską i Dolnych Wałów, Jana Pawła II i Górnych Wałów i Wyszyńskiego.  

W planach na przyszły rok są kolejne nasadzenia, m.in. na ul. Zabrskiej wiosną zostanie posadzonych ponad 1500 krzewów: tawuła japońska, irga, berberysy i pęcherznica kalinolistna. Wiosną przyszłego roku przy ul. Konarskiego pojawią się jeszcze m.in. trzmieliny, kosodrzewina i berberysy. Na Sikorniku pięciornika krzewiastego zastąpi z kolei kompozycja tawuły japońskiej i miskanta chińskiego. W planach jest też posadzenie 49 lip drobnolistnych wzdłuż ul. Jedności oraz 19 klonów polnych na ul. Młodzieżowej.

W trosce o bezpieczeństwo niektóre drzewa, ze względu na stan degeneracji lub obumarcie (w tym drzewa złamane i wywrócone przez wichury), trzeba było wyciąć. W tym roku z terenów zarządzanych przez MZUK i ZDM usunięto 851 drzew. W zamian na terenie miasta nasadzono 3 147 nowych drzew, w tym w pasach drogowych 2070 sztuk. (mf)

 

nowe rośliny
Fot. materiały ZDM
nowe drzewka
Fot. materiały ZDM
kolejne nasadzenia
Fot. materiały ZDM
drzewka
Fot. materiały ZDM
nasadzenia ZDM
Fot. materiały ZDM
nowe rośliny Fot. materiały ZDM
nowe drzewka Fot. materiały ZDM
kolejne nasadzenia Fot. materiały ZDM
drzewka Fot. materiały ZDM
nasadzenia ZDM Fot. materiały ZDM

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking