Lokalni twórcy działają w sieci

Добавлено: 10.12.2020 / Раздел: / pdf
lokalny twórca podczas pracy Fot. A.Daszkiewicz

Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że organizacja wydarzeń kulturalnych, spotkań czy warsztatów stała się praktycznie niemożliwa. Gliwiccy społecznicy na co dzień działający w tych obszarach znaleźli jednak sposób na to, by dzielić się swoimi twórczymi pasjami.

Lokalni twórcy, pasjonaci i rzemieślnicy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych stworzyli w Gliwicach Klaster Usług Społecznych i Kulturalnych – Śląski KUSIK. Uruchomili też Pracownię Otwartych Zasobów – internetowy projekt, który promuje kreatywne działania w różnych dziedzinach.

Podstawą naszych działań jest chęć tworzenia i zarażania innych pasją do kreatywnego działania – tłumaczy Leszek Losza, pomysłodawca i lider Śląskiego KUSIKa. – Równie kreatywnie postanowiliśmy podejść do ograniczeń, związanych z pandemią. Zamiast zawieszać nasze działania postanowiliśmy przenieść je do sieci i pogrupować tak, by mogli z nich skorzystać zarówno nauczyciele czy rodzice starający się zapewnić ciekawe zajęcia swoim podopiecznym, jak i wszyscy, którzy chcą odkryć w sobie artystyczne pasje.

Tak powstał projekt „Otwarta Pracownia” czyli cykl filmów instruktażowych, które przybliżą nie tylko artystyczne techniki, ale również źródła z których warto korzystać tworząc.

Podzieliliśmy nasze tutoriale na kilka kategorii – wyjaśnia Leszek Losza. – Mamy cykl dotyczący praw autorskich i tego, jak w legalny sposób korzystać z zasobów w sieci. Kolejna kategoria dotyczy bezpłatnych narzędzi do tworzenia online (omawiamy w niej między innymi programy do montażu dźwięku, filmów czy tworzenia grafik). Przygotowaliśmy też obszerną bazę wideowarsztatów, w których lokalni twórcy pokazują, krok po kroku, jak wykonać m.in. historyczną biżuterię, miejski haft, świecące lampiony z autorskimi wzorami, obrazy na drewnie, włóczkowe dzieła bez użycia drutów, scrapbookingowe kartki, szlachetne fotografie czy metalowe płaskorzeźby.

Pomysł dzielenia się wiedzą i umiejętnościami doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania skupione wokół „Otwartej pracowni” znalazły się na ogólnopolskiej liście projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu Kultura w Sieci.

Wszystkie nasze realizacje są bezpłatne – podkreśla Leszek Losza ze śląskiego KUSIKa. – Zależy nam na tym, żeby korzystało z nich jak najwięcej osób i żeby liczne domowe biura czy uczniowskie biurka albo pokoje zmieniły się w przestrzenie warsztatowe. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą innym pokonać ograniczenia i znaleźć sposób na kreatywne działania.

Filmy instruktażowe można znaleźć na stronie projektu: www.otwartapracownia.org.

Po więcej informacji i pełną ofertę Klastra Usług Społecznych i Kreatywnych zapraszamy na oficjalną stronę: www.slaski-kusik.pl. Zachęcamy również do polubienia, śledzenia i udostępniania naszych bieżących działań w mediach społecznościowych: www.facebook.com/SlaskiKUSiK, www.facebook.com/otwartapracowniakusik oraz profilu Otwarta Pracownia w serwisie YouTube. Warto dodać, że Śląski KUSIK doskonale radzi sobie nie tylko w sieci. Ma na swoim koncie m.in. cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami, organizację kreatywnych zajęć wakacyjnych, dofinansowanych z budżetu Miasta Gliwice czy cykliczne spotkania warsztatowe dla dorosłych pn. „Ogród na sztukę”, na których powstały nietypowe miejskie meble. (SKUSiK)

Człowiek prezentujący swoją pracę
Fot. A.Daszkiewicz
dwie młode osoby podczas pracy
Fot. A.Daszkiewicz
Człowiek prezentujący swoją pracę Fot. A.Daszkiewicz
dwie młode osoby podczas pracy Fot. A.Daszkiewicz

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking