Wyjątkowy dzień, wyjątkowe miejsce

Добавлено: 03.12.2020 / Раздел: / pdf
prasa introligatorska fot. GZAZ

Gliwickie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zawsze miały szczególny charakter. Obok występów bohaterów dnia, uświetniały je gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Monika Kuszyńska, Patrycja Markowska, zespoły Pectus i IRA. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiczne nie przewidziano uroczystości. Miasto cały czas pamięta jednak o niepełnosprawnych mieszkańcach, a modelowym przykładem wsparcia jest powołany przed 5 laty przez samorząd Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej. Gdy powstawał, był pierwszą tego typu, wzorcową placówką w Polsce, działającą przy szkole.

Dzięki GZAZ niepełnosprawni absolwenci Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka przy ul. Dolnej Wsi 74 realizują się zawodowo, zarabiają, zdobywają doświadczenie i przygotowują się do startu na rynku pracy. Zakład zatrudnia 45 osób niepełnosprawnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. W dziale poligraficzno-introligatorskim tworzą one zaproszenia, teczki, ulotki i wizytówki lub zajmują się pracami porządkowymi. Pracownicy są zatrudniani maksymalnie na 0,55 etatu. W ramach czterech godzin pracy, jedna godzina jest przeznaczana na rehabilitację.

Z usług Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej mogą korzystać instytucje publiczne, firmy i przedsiębiorstwa oraz wszyscy, którzy potrzebują na przykład oryginalnych zaproszeń czy dekoracji weselnych. GZAZ współpracuje z firmami z gliwickiej podstrefy ekonomicznej, w tym „Marco”, z którą podpisał stałą umowę współpracy pod hasłem „Łączy Nas to co najlepsze”  – mówi Tomasz Ocieczek, dyrektor Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Zakład jest dzisiaj prężnie rozwijającą się firmą, która wśród swoich przeszło 50 kontrahentów ma nie tylko firmy z Polski, ale świadczy także usługi poligraficzne na rynek Niderlandów, odległych Stanów Zjednoczonych i Chin. Realizuje także usługi profesjonalnego sprzątania, m.in. dla Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Funkcjonowanie GZAZ-u jest jednym z wielu elementów zrównoważonej polityki Gliwic na rzecz osób niepełnosprawnych. Tę formę wsparcia uzupełnia zorganizowane kształcenie specjalne, działalność środowiskowego domu samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej oraz szeroko zakrojone inicjatywy gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia, składam wszystkim osobom z niepełnosprawnością oraz ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości i siły w pokonywaniu trudności dnia codziennego.
Wierzę, że codzienne życie dostarczy Państwu nieskończenie wielu możliwości realizacji swoich planów, a otaczający ludzie będą przyjaźni, życzliwi i pomocni.

Najserdeczniejsze podziękowania składam także wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością.

                                                                                                     Z wyrazami szacunku
                                                                                                          Adam Neumann
                                                                                                           prezydent Gliwic

pracownik sprzątanie GZAZ
fot. GZAZ
prasa introligatorska
fot. GZAZ
budynek GZAZ
fot. GZAZ
pracownik sprzątanie GZAZ fot. GZAZ
prasa introligatorska fot. GZAZ
budynek GZAZ fot. GZAZ

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking