To była wyjątkowa noc!

Added: 13.10.2020 / Раздел: / pdf
inauguracja Nocy Naukowców Fot. materiały UM Gliwice

XV edycja Nocy Naukowców, ze względu na sytuację epidemiczną, odbyła się w formule zdalnej. Za pomocą łączy internetowych można było wysłuchać wykładów i prelekcji, a także śledzić prezentowane przez naukowców eksperymenty. Prawdziwego miłośnika nauki od zdobywania wiedzy nic nie powstrzyma!

Dla pożeraczy wiedzy przygotowano siedem godzin naukowych atrakcji i 76 wydarzeń – niesamowitych pokazów, prelekcji, eksperymentów, gier i konkursów. Spotkali się z naukowcami w wirtualnych pokojach i poznali tajniki ich pracy, podglądali też, co kryją laboratoria Politechniki Śląskiej. Naukowcy zaprezentowali m.in. tajniki pracy procesora, wyjaśnili jak działają ogniwa fotowoltaiczne, odsłonili kulisy akcji ratunkowej w Czarnobylu, tłumaczyli, czym charakteryzuje się surowy klimat Nowej Funlandii. To nie wszystko – można też było dowiedzieć się, w jaki sposób rower stacjonarny generuje energię elektryczną, a także wziąć udział w wirtualnej rozprawie sądowej, badaniach wytrzymałościowych stali i betonu oraz warsztatach wirtualnego spawania czy tworzenia gier komputerowych. To była prawdziwa technologiczna przygoda!
– Zadaniem Nocy Naukowców jest promowanie nauki, nowych myśli technologicznych i wynalazków. Podczas tego wydarzenia wyjaśniamy, jak skonstruowany jest świat, dlaczego działa w taki, a nie inny sposób. To również spotkania, które wielu osobom mogą pomóc w wyborze kierunku studiów – mówił podczas inauguracji Nocy Naukowców prof. Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej.

Partnerem Nocy Naukowców było Miasto Gliwice. W inauguracji wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking