Świat kolei w miniaturze

Обновлено: 23.09.2020 / Раздел: / pdf
makiety kolejowe Fot. arch. UM Gliwice

Nie lada gratka czeka na miłośników kolei już w najbliższy weekend w Arenie Gliwice. Po raz kolejny będzie można zobaczyć miniaturowy świat pociągów i semaforów, poćwiczyć sterowanie ruchem, wziąć udział w warsztatach i pokazach, będą też symulatory prawdziwych lokomotyw.

MINIATUROWA POLSKA – Świat wokół kolei to ekscytujące wydarzenie dla miłośników kolei i wszystkiego, co ma związek z techniką kolejową. Podczas dwudniowej wystawy pasjonaci z całej Polski zaprezentują swoje techniczne, modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, makiety i modele. Będzie można spotkać się z dyżurnymi ruchu obsługującymi stacje, maszynistami sterującymi pociągami, technikami tworzącymi i kontrolującymi układy sterowania, instruktorami szkolącymi i nadzorującymi młodych adeptów. Goście odwiedzający wystawę będą aktywnymi uczestnikami kolejowych wydarzeń.
Zaprezentowane zostaną najciekawsze modele i makiety linii kolejowych z pociągami z poszczególnych epok, najlepsze dzieła klubów i modelarzy z całej Polski. Widzowie będą mogli oglądać pokazy prowadzenia ruchu kolejowego na makietach oraz zdalnego sterowania modelami pojazdów w różnych skalach, poćwiczyć na symulatorach prawdziwych lokomotyw, nauczyć się prowadzenia pociągów na ćwiczebnych makietach oraz sterowania ruchem kolejowym na stacjach ćwiczebnych i wziąć udział w warsztatach modelarskich budowy makiet i modeli. Na najmłodszych czeka kolejowe przedszkole, w którym prowadzone będą zajęcia manualne i plastyczne, na starszych stoiska sklepów i firm modelarskich z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.
Wystawa będzie prezentowana od 26 do 27 września (w sobotę w godz. od 10.00 do 18.00, w niedzielę od godz. 10.00 do 17.00) w Arenie Gliwice (wejście A). Ekspozycja w holu wejściowym z pamiątkami i gadżetami będzie dostępna za darmo. Bilet wstępu na płytę kosztuje 20 zł (dorośli) lub 5 zł (dzieci do lat 14). W związku z sytuacją pandemiczną liczba uczestników będzie dostosowywana do obowiązujących obostrzeń.
Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.arenagliwice.com. (mf)

symulator jazdy
Fot. UM Gliwice
makieta kolejowa 2
Fot. UM Gliwice
symulator jazdy Fot. UM Gliwice
makieta kolejowa 2 Fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking