Harcerze wrócili do Łączy

Обновлено: 21.08.2020 / Раздел: / pdf
harcerze z budką dla sikorek fot. K. Widuch

Ośrodek Harcerski Łącza znowu działa. Po 29 latach znów odbyły się w nim obozy harcerskie - w lipcu i sierpniu harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczestniczyli w Harcerskiej Akcji Letniej w odbudowanym w 2018 roku Ośrodku.

Odbudowany ośrodek robi wrażenie - obozowicze mając do dyspozycji urokliwe tereny Nadleśnictwa Rudziniec, mogą się również cieszyć nowo wybudowaną infrastrukturą ośrodka - zawierającą nowoczesną kuchnię, prysznice, a także ławki i ogromny namiot typu gwiazda. Urok obozowi dodaje również zbudowana przez harcerzy ścieżka sensoryczna i grządki z różnymi rodzajami ziół i roślin (oba obiekty powstały przy wsparciu Florabit Ogrodnictwo). Tegoroczne obozy harcerskie są nie tylko ważne, ze względu na powrót po wielu latach do Łączy. W roku 2020, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej świętują 100. rocznicę założenia harcerstwa na ziemi gliwickiej! Bez wsparcia sympatyków harcerstwa i rodziców, odbudowa ośrodka w Łączy nie byłaby możliwa.

Historia bazy w Łączy sięga roku 1968, kiedy to rozpoczęła się budowa ośrodka przez gliwickie zakłady pracy m.in. Montochem, Fabrykę Drutu i HKR, których dyrektorzy działali w jako członkowie Rady Przyjaciół Harcerstwa . Dwa lata później odbyło się oficjalne przekazanie ośrodka na rzecz Hufca Gliwice Miasto przez dyrektora Montochemu - Tadeusza Powroźnika. Przez następne lata ośrodek działał niezwykle prężnie, do czasu. W 1992 r., na skutek ogromnego pożaru lasów przestały w nim się odbywać obozy. Wiele lat później, ośrodek został poddany gruntownemu odnowieniu, tak by zostać otwartym ponownie we wrześniu 2018 r., jednak przystosowanie Ośrodka do organizacji obozów trwało dwa lata. W tym czasie, w ośrodku odbywały się krótsze wydarzenia, takie jak biwaki i ogniska.

Z uwagi na stan epidemii, tegoroczne obozy nie mogły się jednak odbyć, bez szczególnych zasad. W trakcie obozów, uczestnicy mieli okazję brać udział w wielu grach terenowych, ćwiczyli swoje umiejętności techniczne wykonując budki dla owadów, domki dla ptaków, czy karmniki, mieli także okazję nauczyć się metod siania, ale też własnoręcznie zasadzić rośliny (m.in. melisę i miętę) oraz zbudować ścieżkę sensoryczną. Harcerze samodzielnie przygotowywali sobie także wszystkie posiłki. Położono również nacisk na ekologię - wszystkie odpady były odpowiednio posegregowane, co przypominano harcerzom na każdym kroku i zachęcano, by te dobre nawyki, przenieśli także do domu.

Według dh. pwd Martyny Jorasz-Rensz - drużynowej 10 Gliwickiej Drużyny Harcerskiej "Żagwie" - “Tegoroczny obóz był dla naszych harcerzy bardzo udany. Harcerze czuli bardzo wielką potrzebę kontaktu z naturą i wyjścia z domu. Ponadto, w trakcie obozu bardzo chętnie brali udział w aktywnościach rozwijających ich indywidualnie, dzięki czemu duża część z nich zdobyła nowe stopnie i sprawności.” (ZHP)

warsztaty, grupa harcerzy
fot. K. Widuch
warsztaty ogrodnicze
fot. K. Widuch
warsztaty, grupa harcerzy fot. K. Widuch
warsztaty ogrodnicze fot. K. Widuch

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking