Nowy „dywan” Niebiesko-Czerwonych

Обновлено: 27.07.2020 / Раздел: / pdf
zrywanie murawy na stadionie Piasta fot. piast-gliwice.eu

Przy Okrzei rozpoczęła się wymiana murawy!  Nowa trawa na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka ma zostać położona do 16 sierpnia, a całość tej inwestycji ma być gotowa do 21 sierpnia.

Prace na stadionie wystartowały 27 lipca. Będą polegały na wymianie całej warstwy wegetacyjnej murawy, a nie tylko nawierzchni. – Klub zdecydował się na wymianę całości murawy ze względu na jej stan. Obecna murawa, mimo dużej troski ze strony pracowników klubu, jest już wyeksploatowana. Ma jednak już 10 lat i do tego momentu była najstarszą w ekstraklasie – zaznacza Adrian Magiera, kierownik obiektu. 

Zrywane płaty murawy są tymi, które zostały położone przy okazji budowy Stadionu Miejskiego w Gliwicach. Mecz otwarcia na tym obiekcie odbył się 5 listopada 2011 roku. Od tamtej pory, poza pojedynczymi fragmentami boiska, murawa nie była wymieniana.

Za projekt nowej murawy przy Okrzei jest odpowiedzialna firma G&SYN Boiska, która działa na rynku od 1991 roku. – Prace związane z całkowitą wymianą murawy będą polegały na sfrezowaniu istniejącej nawierzchni i zdjęciu całej warstwy wegetacyjnej, czyli ziemi, na której rosła trawa. W ramach inwestycji musimy przygotować nową warstwę ziemi, jak również położyć nową warstwę trawiastą naturalną. Wymieniona zostanie też warstwa sztucznej murawy, czyli opaska wokół płyty boiska – wyjaśnia Szymon Gawlik, kierownik robót z firmy G&SYN Boiska.

Prace ułożenia murawy powinny się zakończyć do 16 sierpnia. Nowa trawa będzie miała odpowiedni czas na to, żeby się ukorzenić i przyjąć, dlatego data rozegrania pierwszego meczu Piasta w nowym sezonie jest niezagrożona.

–  Rozkładanie rolek zaplanowane jest na 10 sierpnia. Prace powinny potrwać trzy dni, po czym potrzebny będzie czas na ukorzenienie się darni. Mamy też kilkudniowy zapas na wypadek nieprzychylności pogody, jednak mamy nadzieję, że prace przebiegną sprawnie i nowa murawa będzie ułożona bez żadnych komplikacji – podkreśla Szymon Gawlik.

Trawa, która znajdzie się na płycie głównej Stadionu Miejskiego im. Piotra Wieczorka w Gliwicach, przyjedzie z Węgier w dwudziestu naczepach ze specjalnymi chłodniami.

Jest to trawa najwyższej jakości wykorzystywana na sportowych nawierzchniach dedykowana obiektom, na których rozgrywane są mecze na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Całość robót powinna zakończyć się do 21 sierpnia. Oprócz wymiany murawy na głównej płycie, wokół boiska zainstalowana zostanie nowa sztuczna nawierzchnia. Dodatkowo na obiekcie pojawia się nowe ławki rezerwowych dla drużyn gospodarza oraz gości.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking