Aktualności | Burza goniła burzę. Za gliwickimi służbami pracowity weekend

Burza goniła burzę. Za gliwickimi służbami pracowity weekend

Burza goniła burzę. Za gliwickimi służbami pracowity weekend

Опубликовано: 29.06.2020 / Раздел: Miasto 

Pogoda pożegnała rok szkolny z ultraprzytupem! Od piątkowego południa 26 czerwca do późnych godzin nocnych przez Gliwice przeszło około 7 burz podążających jedna za drugą. Mieszkańcy doświadczyli silnych ulew, gradobicia, lokalnych podtopień i gwałtownych porywów wiatru łamiących gałęzie i konary drzew. Strażacy interweniowali 65 razy.

Jak informuje Centrum Ratownictwa Gliwice, interwencje dotyczyły głównie pompowania wody – mieszkańcy zgłaszali liczne zalania piwnic, posesji, garaży i ulic. Podtopionych zostało też kilka mieszkań i restauracja. Piątkowe burze spowodowały także przybranie wód Kłodnicy. 26 czerwca o godz. 23.00 poziom wody w rzece wyniósł 239 cm, przekraczając stan alarmowy o 19 cm. Przyrost poziomu wody w ciągu 3 godzin wyniósł 111 cm.

Strażacy zmagali się również z usuwaniem połamanych konarów drzew – zarówno w poszczególnych dzielnicach Gliwic, jak i na autostradzie A4.

Bardzo trudna sytuacja związana była z podtopieniami prywatnych posesji na ul. Staromiejskiej i Kozielskiej – tam Państwowa Straż Pożarna poprosiła o wsparcie działań ratowniczych. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice funkcjonujące przy CRG sprowadziło koparkę do stworzenia odpływu wody napływającej z pobliskich pól i przekierowania jej do najbliższego rowu.

W trakcie gwałtownych opadów deszczu kanalizacja deszczowa w mieście nie była w stanie odprowadzać tak dużej ilości napływającej wody. Tym samym na przestrzeniach otwartych w miejscach niżej położonych powstawały tereny zalewowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że najtrudniejsza sytuacja związana była ze spiętrzeniem wody na kracie wlotowej potoku Ostropka. Podtopiona była ul. Słowackiego – w najgłębszym punkcie ulicy było ok. metra wody. Niemniej jednak napływające ilości wody zostały zatrzymane na wysokości piekarni, co przyczyniło się do braku podtopień pobliskich TBS-ów oraz Szpitala Wielospecjalistycznego – podkreśla Tomasz Wójcik, dyrektor Centrum Ratownictwa Gliwice.

Do CRG w trybie alarmowym wezwani zostali pracownicy jednostki, którzy monitorowali miejsca newralgiczne w mieście (kraty na potokach, stałe punkty tworzenia się zalewisk, lokalizacje z interwencji). W działania ratownicze zaangażowano jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i pracownika Wydziału Gospodarowania Wodami UM w Gliwicach.

O prowadzonych działaniach w godzinach nocnych i zagrożeniu powodziowym na bieżąco informowano prezydenta Gliwic Adama Neumanna i jego zastępczynię Ewę Weber. W sobotę 26 czerwca w godzinach porannych prezydent Neumann wraz z pracownikami CRG uczestniczył w wizji lokalnej miejsc podtopionych oraz newralgicznej infrastruktury wodnej istotnej w ochronie przez powodzią.

podtopienia podtopienia podtopienia podtopienia