Młody literat z Gliwic

Обновлено: 05.06.2020 / Раздел: / pdf
Michał Szewioła materiały ZSP nr 6/UM Gliwice

Michał Szewioła, ósmoklasista z ZSP nr 6 w Gliwicach został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Popisz się talentem". Napisał opowiadanie, które jury uznało za jedno z 30 najlepszych spośród 2 827 nadesłanych z całej Polski. Brawo, Michał!

Michał ma 15 lat. Jest świetnym uczniem, doskonale radzi sobie zwłaszcza w sferze humanistycznej, ma wyraźnie wyostrzony zmysł literacki i pisarską smykałkę. Interesuje się historią kultury, dużo czyta, chętnie bierze udział w konkursach, głównie literackich. Pisze od kilku lat, ale jego pasja wyraźnie rozkwitła w szkole. Zamiłowanie do literatury i szlifowanie literackiego rzemiosła przynosi efekty – opowiadanie „Zakochany bóbr” zaledwie ujrzało światło dzienne, od razu odniosło sukces. Jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Popisz się talentem” doceniło młodego literata z Gliwic za wrażliwość wobec zwierząt – zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania, które prezentowałoby postawę i przemyślenia zwierząt nagrane na zwierzofon, urządzenie skonstruowane przez profesora Antoniusza Wścibinosa, które tłumaczy mowę zwierząt.

Michał napisał historię bobra, który żyje w zanieczyszczonym środowisku. Przeżywa niesamowitą historię miłosną ze szczęśliwym, sfinalizowanym na czystych wodach zakończeniem. Opowiadanie ma formę pamiętnika. Jest doskonale napisane, prezentuje dojrzały styl i piękny język. Michał ma ogromną łatwość wypowiedzi. Mówi, że pisze to, co mu siedzi w duszy i doskonale to przelewa na papier. Używa ciekawego języka literackiego, ma bardzo dobry styl – mówi Elżbieta Koloczek, nauczycielka języka polskiego z ZSP nr 6, która przygotowała Michała do konkursu.

Opowiadanie Michała Szewioła wzruszyło i zachwyciło jury konkursowe i zostało wybrane spośród 2 827 prac nadesłanych z całej Polski. Wraz z 29 pozostałymi zwycięskimi opowiadaniami zostanie opublikowanych w pokonkursowej książce.

Zachwyciła nas imponująca wrażliwość, empatia, spostrzegawczość i zrozumienie młodych ludzi dla problemów zwierząt. Historie były intrygujące, pełne empatii, humoru, a czasem wzruszeń. Wszystko to, co stanowi o wartości dobrego opowiadania w wykonaniu autorów w wieku od siedmiu do piętnastu lat. Jeśli choć część laureatów będzie pisać nadal, to o przyszłość polskiej literatury możemy być spokojni – komentuje Wojciech Widłak, jeden z jurorów konkursu, pisarz książek dla dzieci, m.in. serii o Panu Kuleczce.

Serdecznie gratulujemy Michałowi i pozostałym młodym pisarzom. (mf)

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking