Odszedł na wieczną wartę. Nie żyje Bogusław Saliwka

Обновлено: 05.06.2020 / Раздел: / pdf
Bogusław Saliwka nie żyje fot. D. Nita-Garbiec

Przez lata opiekował się mieszkającymi na terenie Gliwic kombatantami, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Polski. Jako reprezentant, a nastepnie wieloletni prezes m.in. gliwickiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych brał aktywny udział w inicjatywach społecznych, dbając by pamięć o historii naszego kraju i jej bohaterach nie zaginęła. 5 czerwca na wieczną wartę odszedł Bogusław Saliwka. Skromny człowiek wielkiego serca, patriota, przyjaciel młodzieży, w listopadzie skończyłby 93 lata.

Bogusław Saliwka (rocznik 1927) mieszkał w Gliwicach od 1948 roku. Urodził się w Stryju na Kresach (dziś to terytorium Ukrainy). W sierpniu 1944 roku wraz ze swoim starszym o trzy lata bratem trafił z poboru do Wojska Polskiego. Walczył w 16. pułku piechoty 6. dywizji I Armii Wojska Polskiego. 17 stycznia 1945 roku wraz ze swoją jednostką przeprawił się przez Wisłę do doszczętnie zniszczonej Warszawy. Był najmłodszym żołnierzem w pułku.

17-latek znalazł się na pierwszej linii ognia, wyposażony wyłącznie w hełm, pistolet maszynowy zwany popularnie pepeszą i 2 tys. nabojów w worku na plecach. – Najbardziej zacięte i krwawe walki toczone były o Kołobrzeg, który został zamieniony przez Niemców w twierdzę wspominał na łamach „Miejskiego Serwisu Inormacyjnego GLIWICE ” w lipcu ubiegłego roku Bogusław Saliwka. Z powodu ostrzału artyleryjskiego pod Kołobrzegiem utracił częściowo słuch. Wraz ze swoim pułkiem dotarł aż do brzegów Łaby. Brał również udział w walkach o przełamanie tzw. Wału Pomorskiego pod Wałczem. Tam zginął jego brat.

W 1948 roku zakończył służbę w wojsku. Osiadł w Gliwicach, tu się ożenił i zamieszkał. Za udział w walce o wolność został odznaczony Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, medalami: za Warszawę, za Odrę, Nysę, Bałtyk, Krzyżem na Polu Chwały, Pro Memoria i Pro Patria.

Działał na wielu polach. Od 1999 roku kierował gliwickim oddziałem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który wspólnie ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 przez lata organizował coroczne Spotkania Pokoleń na cmentarzu Centralnym. To niezwykle cenna lekcja historii, podczas której uczniowie, kombatanci, przedstawiciele samorządu i mieszkańcy Gliwic oddają hołd więźniom KL Auschwitz-Birkenau pomordowanym na trasie Marszu Śmierci.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking