Sny na jawie

Обновлено: 14.04.2011 / Раздел: / pdf

Na świecie co sekundę pobierana jest gra stworzona przez Infinite Dreams – oficjalnego producenta aplikacji dla telefonów Apple i Google oraz konsol Nintendo i Sony.

Ostatnie „dziecko” ID to „Can Knockdown 2” – gra, która dotarła na 3. miejsce najlepiej sprzedających się aplikacji dla iPadów w USA! – Nie udało się to do tej pory żadnej innej polskiej firmie – podkreśla prezes Inifinite Dreams, Tomasz Kostrzewski. Za niecały rok przeniesie się on wraz ze współpracownikami do nowej siedziby – nowoczesnego biurowca ID budowanego na terenie „Nowych Gliwic” przy ul. Bojkowskiej.
Inifinite Dreams to kolejna – po Flytroniku, FIS-SST i Future Processing – prężnie działająca, młoda spółka z branży IT, która w bliskiej przyszłości opuści inkubator przedsiębiorczości w „Nowych Gliwicach” przy ul. Bojkowskiej i przeniesie się kilkadziesiąt metrów dalej, do tzw. strefy biznesu. Firma zakupiła tam od Agencji Rozwoju Lokalnego ponadpółhektarową działkę. Powstanie na niej dwukondygnacyjny biurowiec. Projektowaniem budynku zajęli się architekci z bytomskiej Medusy. Podstawowym celem, który im postawiono, było zapewnienie pracownikom ID najwyższego komfortu pracy. 
– Nowa siedziba będzie mogła pomieścić do 40 osób. W budynku zostaną zastosowane najnowocześniejsze instalacje grzewcze i klimatyzacyjne – zdradza szczegóły projektu prezes Infinite Dreams. – Architekci wydzielili też specjalną przestrzeń, w której nasi pracownicy będą mogli spędzać przerwy w pracy. Są one bardzo ważne dla odświeżenia umysłu i chwilowego oderwania od bieżących zajęć. Do dyspozycji naszych ludzi będą np. wszystkie najnowsze konsole do gier, „piłkarzyki” oraz plac do gry w koszykówkę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przeniesiemy się do biurowca na początku następnego roku. 
W dalszej perspektywie możliwa będzie rozbudowa siedziby ID o nowe segmenty. Twórcy Infinite Dreams zamierzają powołać do życia inkubator firm z branży gier komputerowych. Projekt przewiduje wybudowanie w przyszłości nowoczesnego studia „motion-capture”, sali wykładowej oraz pomieszczeń, w których nowe firmy będą mogły rozpocząć swoją działalność.
Wybór „Nowych Gliwic” nie był przypadkowy. – Stawiamy na ludzi młodych i pomysłowych, a bliskie sąsiedztwo innych firm wysokich technologii sprzyja kreatywności. Naszymi pracownikami są w dużej części absolwenci Wydziału Informatyki Politechniki Śląskiej. Dogodne położenie firmy przy węźle autostradowym i relatywnie niewielkie odległości od innych miast aglomeracji śląskiej sprawiają, że w Infinite Dreams pracują też osoby spoza Gliwic – podkreśla Tomasz Kostrzewski.
Średnia wieku kadry ID nie przekracza 30 lat. Firma, wzorem amerykańskiej Doliny Krzemowej, stawia więc na nowoczesne metody pracy. Nie wprowadziła np. sztywnego podziału godzin – każdy może je dostosować do własnych upodobań. Pracownicy mają dostęp do najnowszych technologii, dzięki którym mogą rozwijać się zawodowo. Projekty są ciekawe, nowatorskie i rozpoznawalne na całym świecie. 
Historia ID sięga 2000 roku. Właśnie wtedy trzech zapaleńców postanowiło zająć się profesjonalnym tworzeniem gier komputerowych. Początki były bardzo trudne. Podobnie jak w przypadku Microsoftu czy Apple, praca toczyła się początkowo w garażu jednego ze wspólników i finansowana była z własnych oszczędności. Dwie pierwsze gry zostały stworzone na konsolę przenośną Nintendo Gameboy Advance. Zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez rynek. Entuzjaści mogli działać dalej.
Przełom nastąpił w 2002 r. Coraz większą popularnością zaczęły się wtedy cieszyć telefony inteligentne, tzw. smartfony. Firma zdecydowała się więc zaryzykować i produkować gry przeznaczone dla tych urządzeń. Kilka aplikacji Infinite Dreams z tego okresu, takich jak „Sky Force” czy „K-Rally”, zyskało nawet miano kultowych! Sukcesy Polaków szybko dostrzegła fińska Nokia. Wybrała ID (jako jedyną firmę w Polsce i jedną z nielicznych na świecie) do współpracy przy tworzeniu gier dla platformy Nokia N-Gage. Kontakt z fińskim gigantem przełożył się na dynamiczny rozwój Infinite Dreams, umożliwiając zatrudnienie nowych ludzi i przekwalifikowanie się w 2006 r. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
– Kolejny etap nastąpił w momencie wejścia na rynek iPhone’ów i iPadów marki Apple. Od samego początku upatrywaliśmy w tych produktach wielkiej szansy – wspomina Kostrzewski. Tak też się stało. Gry stworzone przez ID pobrano w ciągu ostatnich 12 miesięcy już ponad 10 milionów razy. Na całym świecie! (kik)  

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking