Spotkania na pograniczu

Обновлено: 27.02.2020 / Раздел: / pdf
brunetka oparta o drzewo z lirą korbową Karolina Skrzyńska (fot. Dunvael Photography)

Dawna Rzeczpospolita to tygiel kultur, dźwięków i języków. W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (oddziale Muzeum w Gliwicach) ruszymy śladem mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Ukraińcom.

 – Zapraszani przez Muzeum do Gliwic badacze i artyści przybliżą nam rys i charakter tych społeczności, które wpisały się także w polską kulturę, które do dziś inspirują nas i zachwycają. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie recital, podczas którego muzycy zaprezentują program artystyczny oparty o muzykę charakterystyczną dla tych narodów, która są nam szczególnie bliskie, z którymi łączą nas silne powinowactwa kulturowe. Muzyczna część cyklu będzie doskonałym uzupełnieniem wykładu, pozwalając uczestnikom spojrzeć na kulturę jak na tkaninę rozpiętą na ramie, w której osnowę wplata się wielość barwnych, etnicznych wątków – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Nowy cykl spotkań „Dom kultur, dom dźwięków” to okazja do poznania Ukraińców, Żydów, Ormian, Tatarów, Karaimów. Różne języki i zwyczaje przenikały się przez wieki, tworząc barwny, wielonarodowy pejzaż Rzeczypospolitej. 27 lutego w pierwszej odsłonie cyklu zostanie zaprezentowana kultura Ukraińców. Wykład wygłosi dr hab. Jarosław Syrnyk, historyk i antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po prelekcji wystąpi Karolina Skrzyńska. Gliwicka artystka czerpie pełnymi garściami ze słowiańskiego folkloru. Śpiewa, komponuje, pisze teksty i gra na lirze korbowej. Na scenie będą towarzyszyć jej multiinstrumentalista Mateusz Szemraj (lutnia, saz, cymbały polskie, rubab, gitara) i akordeonista Hubert Giziewski. Tego trzeba posłuchać!

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Wstęp wolny.

Karolina Skrzyńska scenie
fot. W. Franko
artystka śpiewa do mikrofonu
fot. N. Pawlucka
zespół podczas koncertu, na pierwszym planie Karolina Skrzyńska
fot. T. Stankiewicz
Karolina Skrzyńska scenie fot. W. Franko
artystka śpiewa do mikrofonu fot. N. Pawlucka
zespół podczas koncertu, na pierwszym planie Karolina Skrzyńska fot. T. Stankiewicz

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking