Mały procent – wielkie wsparcie

Обновлено: 10.02.2020 / Раздел: / pdf
plakat

Coraz więcej osób przekazuje swój 1% podatku na rzecz organizacji społecznych. W Gliwicach znajdziemy organizacje zajmujące się: kulturą, pomocą społeczną, edukacją, technologią czy działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych. Ponad 50 z nich posiada status organizacji pożytku publicznego, który pozwala im otrzymywać 1% podatku od nas, podatników. Pamiętajmy, że przekazując 1% podatku w prosty, nic nas niekosztujący sposób, możemy pomagać innym.

W ubiegłym roku podatnicy przekazali na gliwickie organizacje 1 796 810 zł. Nawet niewielkie z pozoru kwoty są dla stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji ogromnym wsparciem, które pozwala im rozwijać działalność i skuteczniej pomagać innym, organizować zajęcia czy np. upowszechniać nowe technologie. To od nas zależy, który cel chcemy wesprzeć! Listę gliwickich organizacji pozarządowych, na które możemy przekazać 1%, znajdziemy na stronie www.1procent.gcop.gliwice.pl

Od 2019 roku procedura rozliczenia PIT jest jeszcze prostsza i ogranicza się do zaledwie kilku kliknięć. Zeznanie roczne podatników jest rozliczane automatycznie, co możemy w każdej chwili sprawdzić za pośrednictwem strony www.podatki.gov.pl. Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” zaprasza także na bezpłatne Dyżury PIT-owe, podczas których wolontariusze pomogą rozliczyć się z fiskusem i przekazać 1% na dowolną, wybraną przez podatnika gliwicką organizację.

Jeżeli jesteś emerytem bądź rencistą, możesz wypełnić oświadczenie PIT-OP, w którym wskażesz organizację, na którą urząd przekaże Twój 1%. Będziesz potrzebować jedynie dokument potwierdzający tożsamość, a organizację, którą chcesz wesprzeć, wybierzesz z dostępnej na miejscu listy opisów organizacji OPP. Pracownicy GCOP pomogą w ich wypełnianiu w dowolny dzień powszedni w godz. od 10:00 do 18:00.

Na złożenie zeznań podatkowych i decyzję, na jaki cel przekazać swój 1%, mamy czas do 30 kwietnia. Opisy Organizacji Pożytku Publicznego oraz informacje o bezpłatnych dyżurach można znaleźć na stronie  www.1procent.gcop.gliwice.pl.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking