Historyja o Zmartwychwstaniu

Обновлено: 13.04.2011 / Раздел: / pdf

W Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) odbędzie się premiera „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” według Mikołaja z Wilkowiecka.

Spektakl jest wspólnym projektem Akademickiego Zespołu Muzycznego oraz Akademickiego Teatru Remont (działających przy Politechnice Śląskiej). Wyreżyserował go Tadeusz Hankiewicz.
„Historyja…” to najstarsze polskie misterium, opowiadające o zdarzeniach towarzyszących Zmartwychwstaniu Pańskiemu. Udramatyzowana relacja opiera się przede wszystkim na ewangeliach i fragmentach proroctw Starego Testamentu, ale również na popularnych w średniowieczu przekazach apokryficznych. Do końca XIX wieku była to najczęściej wystawiana polska sztuka ludowa, a współcześnie sięgał po nią m.in. Kazimierz Dejmek. Dzięki chórowi AZM poszczególne sceny zostały wzbogacone w brzmienie utworów skomponowanych m.in. przez: Gregora Aichingera, Quirino Gaspariniego, Tomasa Luisa de Victorię i Antonio Lottiego. Spektakl będzie prezentowany dwukrotnie – 14 i 16 kwietnia (początek – godz. 19.00). (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking