Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Start z Gliwic!

Обновлено: 13.09.2019 / Раздел: / pdf
autobus na lotnisko fot. UM w Gliwicach

Koncerty w autobusach na lotnisko linii AP1 i start międzynarodowego pilotażu aplikacji MUV – tak w Gliwicach obchodzić będziemy metropolitalną odsłonę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16–22 września). Tegorocznym motywem kampanii promującej zrównoważoną mobilność miejską jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Hasło przewodnie? „Chodź z nami!”

To zachęta do aktywności, przełamania codziennej rutyny i siedzącego trybu życia, zwłaszcza podczas codziennych podróży do pracy czy szkoły. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia aktywnie włącza się w promocję zrównoważonego transportu podczas ETZT poprzez wiele ciekawych wydarzeń, których część odbywa się na terenie Gliwic.

17–19 września: Daj się koncertowo przewieźć! Koncerty w autobusach na lotnisko linii AP1

Na start koncert instrumentów dętych (Parnass Brass Band, Nivel), potem coś dla miłośnika bluesa (Kajetan Drozd, Marek „Makaron” Motyka), a trzeciego dnia – koncert w formule „silent disco”, podczas którego artystów (Bartty Barrow’s, Runforrest) będzie można usłyszeć na żywo, ale poprzez słuchawki. Tak wygląda repertuar sceny, która od wtorku do czwartku będzie znajdować się na… pokładzie autobusu na lotnisko, kursującego na linii AP1!

Każdy koncert rozpoczyna się na przystanku Gliwice Plac Piastów o godz. 17.35 i kończy powrotem na ten sam przystanek o godz. 20.20. Wstęp do koncertowego autobusu jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc – wymagana jest wcześniejsza rejestracja przez formularz dostępny tutaj: https://evenea.pl/event/metrokoncerty/. Rezerwacja biletu obejmuje jeden wybrany koncert, czyli jeden przejazd tam i z powrotem w wybrany, zgodnie z zarezerwowanym biletem, dzień. Udział w koncercie rozpocząć można na dowolnym przystanku linii AP1 (podczas rejestracji biletu pojawi się formularz wyboru). Po dojeździe na lotnisko, pasażerów czeka ok. 25 min przerwy, a o ich dobry nastrój zadba występ iluzjonisty i mima. Szczegółowe informacja oraz rejestracja: https://evenea.pl/event/metrokoncerty/.

23 września: Aplikacja MUV i start Turnieju Miast Zrównoważonych

Dzielnica Politechnika w Gliwicach wraz z katowickim Zawodziem oraz sosnowiecką Pogonią to trzy strefy akademickie, które zostały włączone do międzynarodowego pilotażu aplikacji MUV (Mobility Urban Values). Aplikacja ma na celu zachęcenie mieszkańców wybranych dzielnic europejskich miast (m.in. Amsterdamu, Barcelony, Gandawy, Helsinek, portugalskiego Fundão oraz włoskiego Palermo) do przesiadki z samochodów na komunikację miejską, rowery czy po prostu – do pieszych spacerów.

Aplikacja powstała w ramach europejskiego programu badawczo-rozwojowego Horyzont 2020. Część miasta staje się w niej areną sportową, a mieszkaniec – sportowcem. MUV śledzi trasy użytkowników i przyznaje im punkty za zastosowanie zasad „zrównoważonej mobilności”, czyli nagradza za każdym razem, gdy użytkownik zamiast samochodu prywatnego wybierze spacer, jazdę na rowerze albo środek publicznego transportu zbiorowego. Pod koniec gry – która w fazie pilotażowej potrwa kilka miesięcy – najlepsi użytkownicy otrzymają ciekawe nagrody.

I właśnie 23 września w miastach, które biorą udział w pilotażu tego projektu, rozpocznie się Turniej Miast Zrównoważonych. Szczegółowe informacje, jak wziąć udział w turnieju: http://metropoliagzm.pl/blog/podrozuj-inaczej-niz-samochodem-metropolia-w-pilotazowym-projekcie/

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking