Politechnika kształci wizjonerów

Обновлено: 15.07.2019 / Раздел: / pdf
grafika seeds for future

Dwie studentki Politechniki Śląskiej zostały laureatkami 6. edycji konkursu Huawei „Seeds for the Future”. Natalia Łomnicka i Zuzanna Rodak pojadą w nagrodę na dwutygodniowe stypendium do Chin.

Do tegorocznej edycji przystąpili studenci sześciu uczelni, które w swoich programach nauczania mają kierunki związane z branżą ICT (informatyka, telekomunikacja, elektronika). Musieli się zmierzyć z praca konkursową na temat technologii 5G, społecznych zastosowań sztucznej inteligencji, wykorzystaniu tzw. chmur danych w administracji czy w sektorze pozarządowym lub też wykorzystania Internetu rzeczy w codziennym życiu.

- Sieć 5G zwiastuje prawdziwą rewolucję, nie tylko dla konsumentów, ale również dla gospodarki. -   mówi Zuzanna Rodak, której spotkała się z uznaniem Jury. Podobnego zdania jest Natalia Łomnicka, której praca na ten sam temat zapewniła miejsce wśród finalistów: - Trudno jest przewidzieć wszystkie dziedziny, które może rozwinąć lub znacząco usprawnić 5G. Z pewnością jednak ze zmianami będą się mierzyć nie tylko wielkie jednostki gospodarcze. Będą obecne również w życiu każdego człowieka – początkowo tylko je ułatwiając, bądź dostarczając rozrywki, ale w dalszej perspektywie również je kształtując na niespotykaną dotąd skalę- wyjaśnia druga finalistka.

Celem programu Seeds for the Future jest  dzielenie się wiedzą ze studentami w zakresie najnowszych rozwiązań z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zdobywanie przez ich doświadczenia w międzykulturowym zespole. Program realizowany jest w Polsce od 2014 roku, a nagrodą główną jest dwutygodniowy wyjazd do Chin, w czasie którego laureaci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów Huawei w siedzibie głównej firmy w Shenzhen. Mają możliwość kulturoznawczego pobytu w Pekinie.

Studenci Politechniki Śląskiej już od kilku lat zdobywają laury w kolejnych edycjach tego konkursu. To zasługa odpowiednio dobranych programów nauczania i szeroko zakrojonej współpracy uczelni z potentatami branży technologii informacyjno-komunikacyjnych. - Mamy świadomość, że w sektorze ICT bardzo istotne jest podążanie za szybko zmieniającymi się trendami i technologiami. To co jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy obserwować w filmach science-fiction teraz jest już rzeczywistością. Mamy świadomość, że teoria nie wystarcza w obecnym świecie, a praktyki chcemy uczyć naszych studentów kooperując z najlepszymi w tej branży – mówi dr inż. Krzysztof Tokarz, prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking