Ważna nagroda dla gliwickiej wystawy

Обновлено: 21.05.2019 / Раздел: / pdf
wystawa fot. UM Gliwice

Wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku” prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich wygrała konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku. Marszałek województwa śląskiego wyróżnił także książkę Bogusława Tracza „Gliwice. Biografia miasta” wydaną przez Muzeum w Gliwicach.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 21 maja w Muzeum Miejskim w Żorach. Marszałek uhonorował najważniejsze przedsięwzięcia muzealne zrealizowane na terenie województwa w 2018 roku. Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: wystawa, publikacja książkowa, dokonanie z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonanie z zakresu konserwacji.

Wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku” w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14), oddziale Muzeum w Gliwicach, składa się z tablic, gablot z eksponatami, dotykowych ekranów, a także specjalnych słuchawek, z których rozbrzmiewają wspomnienia górnośląskich Żydów. Jest nawet stylowy telewizor, w którym polska telewizja transmituje antysemickie wystąpienie Edwarda Gierka na wiecu w Katowicach w 1968 roku. Kuratorem ekspozycji jest Bożena Kubit. Wszystkie materiały – pisane i dźwiękowe – są dostępne w dwóch językach: polskim i angielskim. Na zwiedzenie całej wystawy trzeba sobie zarezerwować minimum godzinę. Bilet wstępu kosztuje 1 zł. W soboty wejście do Muzeum w Gliwicach jest bezpłatne. Godziny zwiedzania są dostępne na stronie muzeum.gliwice.pl.

„Gliwice. Biografia miasta” to autorskie spojrzenie dr. Bogusława Tracza na historię Gliwic – od pradziejów do początku XXI wieku. To kawał historii. Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan.

Szczegółowe informacje na temat otrzymanej nagrody i wyróżnienia są dostępne na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking