Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Dąbrowiaków

Обновлено: 21.05.2019 / Раздел: / pdf
Dąbrowiacy fot. W. Łysko / materiały organizatora

Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prestiżowe wyróżnienie zostało wręczone zespołowi przez rektora Politechniki Śląskiej podczas uroczystości obchodów 45-lecia działalności Dąbrowiaków, które odbyły się 18 maja w CKS „Mrowisko”.

Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy po raz pierwszy wystąpił w 1974 roku na juwenaliach organizowanych w filii Politechniki Śląskiej w Dąbrowie Górniczej, a po upływie niecałej dekady był już oklaskiwany i podziwiany na niemalże wszystkich kontynentach. Po pierwszym zagranicznym wyjeździe w 1980 roku, kiedy to zespół odwiedził Moskwę i Nowosybirsk, przyszły następne – do krajów europejskich, ale również na inne kontynenty.

Wartość artystyczną i kulturalną zespołu doceniano wielokrotnie w postaci szeregu nagród – ministra kultury i sztuki, ministra edukacji narodowej czy władz wojewódzkich. Obecnie zespół jest już prawdziwą wizytówką Politechniki Śląskiej, dowodem troski o zachowanie i kultywowanie dziedzictwa narodowego. Uroczyste obchody jubileuszu Akademickiego Zespołu Tańca „Dąbrowiacy” odbyły się w sobotę, 18 maja, w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”.

Uroczystość uświetniło wręczenie przez rektora prof. Arkadiusza Mężyka brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego zespołowi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. To szczególne odznaczenie nadawane jest wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego osobom bądź instytucjom. (Pol. Śl.)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking