Czip dla psa

Обновлено: 28.02.2011 / Раздел: / pdf

fot. J. Cymbryłowicz

Czipowanie psów to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania ich bezdomności – przekonują kynolodzy.

Akcja bezpłatnego, elektronicznego znakowania czworonogów jest prowadzona w Gliwicach. W ciągu dwóch miesięcy zaczipowano 387 psów. – Zabieg trwa tylko chwilę i jest bezbolesny. Mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu wszczepia się psu pod skórę na szyi lub między łopatkami. Czip z zakodowanym unikatowym numerem nie powoduje alergii i nie przeszkadza zwierzęciu. Taką operację wykonuje się tylko raz w życiu czworonoga – opowiada Iwona Kokowicz z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który organizuje gliwicką akcję.
Teraz każdy gliwiczanin może oznakować swojego pupila. Warunkiem rejestracji psa jest okazanie dokumentu tożsamości właściciela i książeczki zdrowia zwierzęcia. Wszczepianie mikroprocesorów wykonują dwie lecznice: Gliwicka Klinika Weterynaryjna (ul. Szobiszowicka 2) i Gliwickie Weterynaryjne Centrum Leczenia Zwierząt Domowych (ul. Pszczyńska 12). Dodatkowo elektroniczną rejestrację psów prowadzi Schronisko dla zwierząt przy ul. Wschodniej – czipy otrzymają wszystkie czworonogi wydawane do adopcji.
Dane psa i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych „Safe-Animal”. Gdy zwierzak się zgubi, można odczytać numer czipa specjalnym urządzeniem, które w naszym mieście posiadają: gliwickie Schronisko, wymienione lecznice i Straż Miejska. Dzięki temu można błyskawicznie odnaleźć właściciela czworonoga. Każdy oznakowany pies otrzymuje także opaskę na obrożę z informacją o wszczepionym mikroprocesorze oraz numerem telefonu i adresem internetowym bazy danych. Warto wiedzieć, że elektroniczna rejestracja jest wymagana podczas podróżowania z pupilem po krajach Unii Europejskiej. Gliwicka akcja jest finansowana z budżetu miasta. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking