Miliardowy budżet

Добавлено: 24.02.2011 / Раздел:

W budżecie Gliwic na 2011 rok zaplanowano rekordową kwotę na wydatki – ponad miliard złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje – ponad 350 milionów złotych.

Choć skutki recesji gospodarczej w całej Polsce nadal są odczuwalne, to Gliwice utrzymują dobrą kondycję finansową.
Budżet na 2011 rok zaakceptowali na ostatniej sesji w Ratuszu miejscy radni (dyskusję dotyczącą budżetu można obejrzeć w całości w relacji wideo z ostatnich obrad RM, zamieszczonej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale Samorząd / Rada Miejska / Sesje Rady Miejskiej – odsyłacz przy sesji z 3 lutego 2011 r.).
Ile miasto „zarobi”, a ile wyda? Z planów budżetowych wynika, że dochody w 2011 r. mogą wynieść 792 198 357 zł, a wydatki – 1 004 427 885 zł. Różnica pomiędzy wydatkami a dochodami – w wysokości ponad 212 mln zł – ma zostać pokryta z preferencyjnych kredytów zaciągniętych w Europejskim Banku Inwestycyjnym. – Gliwice znajdują się w grupie najmniej zadłużonych miast w Polsce (z praktycznie zerowym zadłużeniem). Wiele innych miast wyczerpało już możliwości zaciągania kredytów, a niektóre zadłużyły się ponad miarę i mają z tego powodu kłopoty finansowe. Nie tylko nie mogą realizować nowych inwestycji, ale brakuje im nawet środków na wydatki bieżące. My do tej pory realizowaliśmy inwestycje ze środków własnych i pieniędzy unijnych. Teraz możemy bezpiecznie pożyczyć pieniądze. To dobry czas na realizację ambitnego programu inwestycyjnego, bo koszty prac budowlanych po recesji są relatywnie niskie – wyjaśnia Ryszard Reszke, skarbnik miasta. Dodaje, że w perspektywie wielu lat spłacania planowanych kredytów Gliwice wykorzystają swoje możliwości kredytowe tylko w połowie, kiedy inne miasta wykorzystują je maksymalnie.
Wśród przewidywanych wydatków na inwestycje najwięcej, bo ponad 103 mln zł będzie przeznaczone na infrastrukturę sportową. Relatywnie dużo postanowiono też wydać na drogi – ponad 78 mln zł. Wśród większych zadań przewidzianych na ten rok są m.in.: przebudowa ulic Perseusza i Pionierów, budowa estakady (połączenie ulic Portowej i Perseusza), przebudowa nawierzchni ulic Starego Miasta, budowa 3 przyszkolnych sal sportowych, rozpoczęcie budowy hali widowiskowo-sportowej PODIUM, dokończenie budowy stadionu piłkarskiego przy ul. Okrzei oraz krytej pływalni w dzielnicy Sośnica, budowa centrum sportowo-kulturalnego w dzielnicy Łabędy.
Więcej informacji można znaleźć w tygodniku „Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice” nr 8/2011 z 24 lutego 2011 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu w dziale „Dla mieszkańców”). (al)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking