Miesiąc, który zmienił wszystko

Добавлено: 24.01.2011 / Раздел:

fot. archiwum Muzeum w Gliwicach

„Koniec Gleiwitz. Styczeń 1945 r. we wspomnieniach gliwiczan” to temat kolejnego spotkania z cyklu „Spory z historią”, organizowanego przez gliwickie Muzeum.

Pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – Bogusław Tracz i Sebastian Rosenbaum – spotkają się z miłośnikami historii 28 stycznia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
Pod koniec stycznia 1945 r. Gliwice zostały zajęte przez oddziały Armii Czerwonej. Przez ponad pół wieku to wydarzenie było świętowane z celebrą i wiernopoddańczym oddaniem. O dalszych działaniach czerwonoarmistów w mieście pisano jedynie w kontekście rzekomego „wyzwolenia” albo wcale. Wkroczeniu sowietów towarzyszyły natomiast tragiczne wydarzenia, m.in. gwałty i zabójstwa ludności cywilnej, które na ponad pół wieku okryto zmową milczenia – podkreśla Bogusław Tracz. – Sześćdziesiąt sześć lat po tych zajściach chcemy oddać głos gliwiczanom, dla których styczeń 1945 r. oznaczał nie tylko zetknięcie się z brutalnością wojny, ale przede wszystkim początek końca Gliwic w dotychczasowym wymiarze politycznym i narodowościowym. Relacjom świadków i uczestników tych wydarzeń towarzyszyć będzie komentarz historyków, którzy postarają się odpowiedź na pytanie, czy „koniec Gleiwitz” był wyzwoleniem dla mieszkańców miasta nad Kłodnicą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp wolny. (kik)
Informacje: Dział Upowszechniania Muzeum w Gliwicach, tel. 32/335-44-03

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking