Biznes rozwija skrzydła

Добавлено: 13.10.2010 / Раздел:

Od początku czuliśmy, że tutaj pasujemy. Przemawiała za tym m.in. dobra infrastruktura, dogodne położenie oraz bliskość Politechniki Śląskiej – przekonywał podczas ubiegłotygodniowej „wiechy” na placu budowy biurowca Janusz Hryszkiewicz, prezes gliwickiej firmy FIS-SST.

Informatyczna spółka, oferująca usługi konsultingowe i wdrożeniowe SAP w Europie Środkowej, jest drugą po Future Processing, która po kilku latach funkcjonowania w inkubatorze przedsiębiorczości „Nowych Gliwic” opuści zimą jego mury. Nową siedzibą firmy będzie wart 3 mln zł nowoczesny biurowiec, wznoszony w strefie biznesu „NG” przy ul. Bojkowskiej 37. Powinien zostać oddany do użytku w lutym 2011 r.
Firma jest obecna na rynku IT od 2002 r. Przed ośmiu laty startowała od zera; dziś jest częścią branżowej grupy z Niemiec i zatrudnia niemal 30 pracowników. Co więcej, planowane jest dalsze zwiększanie etatów o mniej więcej 30% w skali roku. – W 2007 r. rozpoczęliśmy specjalny program staży dla studentów pod hasłem „Learning by Doing”. To projekt szkoleniowy dla absolwentów kierunków ścisłych (matematyka, fizyka) i technicznych (automatyka, elektrotechnika, elektronika), chcących podjąć pracę na stanowiskach programistów. W jego trakcie młodzi ludzie nie tylko nabierali doświadczenia w tzw. językach programowania, ale też za darmo uczyli się języka niemieckiego, niezbędnego w relacjach z klientami. Niespełna połowa stażystów znalazła później zatrudnienie w naszej firmie. Teraz chcemy powtórzyć program. Zainaugurujemy go w nowej siedzibie – zadeklarował w miniony piątek Hryszkiewicz.
Parterowy biurowiec FIS-SST (wznoszony obok FParku należącego do Future Processing) ma służyć pracownikom firmy i stażystom. Nie powstanie tam, jak pierwotnie zakładano w spółce, własne centrum badawczo-rozwojowe. – Nasz projekt, przygotowany pod unijne działanie 4.5.2, nie uzyskał ostatecznej akceptacji na dofinansowanie z UE. Nie zrażamy się tym jednak – niezależnie od okoliczności zwykliśmy przekuwać niepowodzenia w sukcesy – wyjawił prezes FIS-SST.
Nowoczesne budynki FIS-SST i FParku to – przypomnijmy – pierwsze inwestycje w 10-hektarowej strefie biznesu „Nowych Gliwic”. Terenem zarządza Agencja Rozwoju Lokalnego (miejska spółka zajmująca się pobudzaniem aktywności gospodarczej w Gliwicach i najbliższej okolicy). Skrzydła rozwijają tam głównie młode, wyrosłe w „Nowych Gliwicach” firmy, ale nie jest to regułą... Na działkach kompleksu przy ul. Bojkowskiej 37 pojawili się również inwestorzy zewnętrzni. – Jedna firma kończy projekt budowlany, druga natomiast nadzoruje budowę swojej siedziby. Do inwestycji w strefie biznesu przymierzają się też dwie następne firmy z „Nowych Gliwic” – wyjawia Józef Gumienny, dyrektor ARL. (kik)
Informacje: ARL, tel. 32/339-31-10, FIS-SST, tel. 32/461-20-40
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking