Austriacka premiera

Добавлено: 27.09.2010 / Раздел:

We wtorek, 28 września, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu (Boerhaavegasse 25) odbędzie się austriacka premiera filmu dokumentalnego „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”.

W prezentacji i panelu wezmą udział: Maria Dębicz i Krzysztof Korwin Piotrowski – autorzy dokumentu, Renata Caban – zastępca prezydenta Gliwic, Paweł Gabara – dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz prof. dr. Alois Woldan (pracownik Instytutu Slawistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, tłumacz dzieł Różewicza).
Przypomnijmy, że po raz pierwszy prezentowano film w Gliwicach w siedzibie „Sceny Bajka – Kina Amok” w listopadzie ubiegłego roku. O Tadeuszu Różewiczu nakręcono już kilka obrazów. Jednak nigdy dotąd twórca nie wypowiadał się tak obszernie na temat dwudziestu lat spędzonych w Gliwicach. Zdjęcia do filmu wyreżyserowanego przez Krzysztofa Korwina Piotrowskiego powstawały w 2008 i 2009 roku w Gliwicach, Warszawie, Wrocławiu, a także za granicą (w Budapeszcie, Pradze, Florencji, Berlinie). O poecie opowiedzieli m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele poety. Jego utwory zaprezentowali: Jan Peszek, Wojciech Pszoniak i Jerzy Trela. Producentem filmu był Gliwicki Teatr Muzyczny, a projekt został sfinansowany przez lokalny samorząd. Dokument był już prezentowany w Telewizji Polskiej (TVP 2 i TVP Kultura), na festiwalach „Camera Silesia” w Gliwicach i „Ars Cameralis” w Katowicach, w Theater Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie podczas obchodów 50-lecia „Kartoteki”. Jesienią tego roku planowane są również pokazy w Radomsku, Wrocławiu, Düsseldorfie i Nowym Jorku. (bom)
Informacje: Gliwicki Teatr Muzyczny, tel. 32/232-11-01
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking