Aktualności | Można budować!

Można budować!

Опубликовано: 01.09.2010 / Раздел: Miasto  Życie i styl  Sport 

Budowa miejskiego stadionu piłkarskiego przy ul. Okrzei może ruszyć w tym miesiącu. Realizacją zadania zajmie się konsorcjum, którego liderem jest firma POLIMEX-MOSTOSTAL S.A. – Wybór ten jest już prawomocny – do Urzędu Miejskiego w Gliwicach nie wpłynęły kolejne odwołania od uczestników przetargu. W ciągu najbliższych dni chcemy podpisać umowę z wykonawcą, który musi nam jeszcze dostarczyć dokumenty potrzebne przy jej sporządzaniu. Zaraz potem przekażemy mu plac budowy – informuje Krystyna Pilsyk, szefowa Wydziału Inwestycji i Remontów UM.
Przetarg na przebudowę i rozbudowę stadionu przy ul. Okrzei wzbudził duże zainteresowanie. O uzyskanie zlecenia walczyło 13 konsorcjów złożonych z ponad 30 firm. Wykonawcę zadania wyłoniono 15 czerwca, ale procedura przetargowa wydłużyła się z powodów niezależnych od miasta. Trzech wykonawców, którzy zostali wykluczeni z przetargu, złożyło odwołania. Wyrok w tej sprawie wydała Krajowa Izba Odwoławcza. Potem trzeba było ponownie zwołać komisję przetargową w Urzędzie Miejskim.
Wynik przetargu nie zmienił się – zwyciężył POLIMEX-MOSTOSTAL S.A., który zaproponował najniższą cenę wykonania zadania (54 137 254 zł). Przypomnijmy, że w kosztorysie inwestorskim przygotowanym przez projektanta obiektu – niemiecką firmę BREMER A.G. – przewidziano, że budowa może kosztować ponad 85 mln zł. Okazuje się, że z budżetu miejskiego zostanie wydane znacznie mniej pieniędzy.
Nowy stadion piłkarski będzie spełniał wymogi licencyjne PZPN i UEFA. Pod zadaszonymi trybunami znajdzie się ponad 10 tysięcy miejsc siedzących, a w razie potrzeby będzie możliwość poszerzenia widowni o kolejne 5 tysięcy miejsc. Murawa płyty głównej stadionu będzie podgrzewana. Poza tym powstanie 3-kondygnacyjny budynek klubowy i boisko treningowe ze „sztuczną trawą”. Prace będą przebiegały w dwóch etapach. Budowa stadionu powinna zakończyć się w 2011 roku. W drugim etapie, który zostanie sfinalizowany do końca 2012 roku, przewidziano budowę parkingów przy stadionie – w sumie 165 miejsc postojowych. (al)

31 sierpnia 2010