Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach - 29 lutego

Remonty na Starówce

Ruszają pierwsze w tym roku remonty drogowe. To znak, że wiosna za pasem. 1 marca rozpocznie się drugi etap przebudowy uliczek gliwickiej Starówki.

Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów (lider konsorcjum realizującego inwestycję) zawiadomiło, że pierwszego dnia nowego miesiąca zaplanowano zamknięcie dla ruchu kołowego ulic: Grodowej - od Bankowej do ul. Pod Murami i Średniej - od Szkolnej do Raciborskiej. W kolejnych dniach - jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające - prace obejmą także ulice: Grodową - na odcinku od Średniej do Krupniczej, Średnią - od ul. Kaczyniec do Grodowej, Bytomską - od Wysokiej do Pod Murami, Mleczną, Plac Mleczny, Wysoką oraz Wodną. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na ustawione znaki drogowe. Mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do posesji.
Zakres prac jest bardzo duży. Po rozebraniu dotychczasowej nawierzchni teren zostanie udostępniony właścicielom podziemnej infrastruktury w celu przebudowy sieci uzbrojenia (wodociągów, ciepłociągów, gazociągów, kabli energetycznych i przewodów telekomunikacyjnych). Układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków, więc teren sprawdzą też archeolodzy. Natomiast właściciele nieruchomości będą mogli doprowadzić do właściwego stanu technicznego odsłaniane w czasie robót przyziemia budynków. Ostatnim etapem będzie wykonanie nowej podbudowy ulic i ułożenie nawierzchni z kostek granitowych.
Przypomnijmy, że gruntowna przebudowa uliczek Starego Miasta rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. W pierwszym etapie remont objął pięć ulic: w całości Bednarską i Plebańską, prawie całą Grodową, fragmenty Bankowej (od Rynku do ul. Kaczyniec) oraz Bytomskiej (od Rynku do Tkackiej). Ta ostatnia i odcinek ul. Grodowej - od ul. Krupniczej do Bankowej - są już praktycznie gotowe. Drogi zyskały nową nawierzchnię z kostki granitowej. Co ciekawe, na jezdnie powróciły zabytkowe bruki - te, które były tutaj przed rozpoczęciem prac. Na początku marca fragment Grodowej zostanie otwarty dla ruchu. Natomiast w pozostałych miejscach roboty będą kontynuowane. - Chcemy wszystkie remontowane fragmenty dróg na Starówce oddać do użytku przed następną zimą - zapowiada Mariusz Depta z PRUiM.
W ramach tego - zakrojonego na szeroką skalę - przedsięwzięcia wszystkie uliczki gliwickiej Starówki zostaną odnowione. Prace będą prowadzone etapami i powinny zakończyć się w 2016 r. Na ten cel zostanie wydane ponad 41 mln zł z budżetu miejskiego. (bom)

Obronią się same

Już po raz jedenasty Centrum Ratownictwa Gliwice, Straż Miejska oraz Zespół Szkół Łączności organizują bezpłatny kurs samoobrony dla gliwiczanek. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu "Bezpieczne Gliwice" i w całości finansowane ze środków budżetu miejskiego.

Szkolenie ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród kobiet. Podczas kursu mieszkanki Gliwic będą mogły nauczyć się stosowania podstawowych technik samoobrony oraz innych zachowań przydatnych w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia czy mienia. Zajęcia poprowadzą instruktorzy posiadający stopnie mistrzowskie sztuk walk oraz niezbędne uprawnienia.
W programie - oprócz ćwiczeń fizycznych - przewidziano krótkie wykłady na temat sposobów unikania niebezpieczeństw. Zajęcia zaplanowano na okres od 12 marca do 7 maja. Ich uczestniczki będą spotykać się w poniedziałki i czwartki, w godzinach od 19.30 do 21.30, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Łączności przy ul. Warszawskiej 35. Na zainteresowane gliwiczanki czeka 150 miejsc.
Zgłoszenia przyjmowane są w Centrum Ratownictwa Gliwice przy ul. Bolesława Śmiałego 2b (pokój 107). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 32/301-97-53. (al)

Marka - Śląskie

Wystartowała trzecia edycja konkursu MARKA - ŚLĄSKIE, organizowanego przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 maja. Szczegóły - www.riph.com.pl oraz www.slaskie.pl.

MARKA - ŚLĄSKIE to honorowe wyróżnienie, którego idea zrodziła się w 2006 r. Zamiarem pomysłodawców jest, aby wzmocniło podejmowane do tej pory działania na rzecz promocji województwa śląskiego i skupiło się nie tylko na jego atutach przemysłowych i gospodarczych, ale także na zjawiskach społecznych, naukowych, kulturalnych czy sportowych. Ma zatem promować jakość, solidność ludzi, firm i instytucji działających na Górnym Śląsku, a także pokazywać różnorodność zmian dokonujących się w regionie (w wymiarze ogólnopolskim i zagranicznym).
Kandydatów do nagród MARKA - ŚLĄSKIE mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, samorządy zawodowe, gospodarcze, wyższe uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe pożytku publicznego, fundacje oraz redakcje prasy, radia i telewizji. Rywalizacja będzie toczyła się w dziewięciu kategoriach: gospodarka, nauka i kultura, sport, turystyka i rekreacja, produkt, usługa, zdrowie, organizacje pozarządowe, dziedzictwo kulturowe regionu. Kapituła konkursu przyzna dodatkowo nagrodę honorową: "Osobowość Roku". Wyróżnienia zostaną wręczone 1 września w trakcie gali RIPH. (kik)

Wykład otwarty

Gliwicki Wydział Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa zaprasza na wykład otwarty "Istota działań specjalnych", który wygłosi wielokrotnie odznaczany w kraju i za granicą za zasługi w dziedzinie obronności generał Roman Polko. Były dowódca jednostki GROM i były zastępca Szefa BBN będzie mówił m.in. o specyfice działań polskich oddziałów specjalnych w Afganistanie oraz przybliży proces tworzenia tych jednostek. Wykład odbędzie się w sobotę, 3 marca, w auli WSS w Gliwicach (ul. Studzienna 3/5). Początek - godz. 9.00. (as)

Scena alternatywna

2 marca w Rock’a Music Clubie (Rynek 18) szykuje się koncert legendy punk rocka - TZN Xenny. Zespół, założony w 1981 roku przez zbuntowanych młodzieńców z Warszawy, mimo swojej krótkiej historii do dziś budzi duże emocje.

Bezkompromisowy przekaz i postawa, szczera, mocna muzyka punkowa, to bezsprzecznie atuty grupy. W 2011 roku Xenna powróciła na scenę. Z oryginalnego składu został wokalista i autor tekstów - Zygzak oraz perkusista - Dynia. Razem z warszawską formacją wystąpią: Zielone Żabki/GAGA i Plagiat 199. Początek - godz. 18.00. Bilety są dostępne m.in. w kawiarni "Iglo" na Rynku, księgarni "Czas" (ul. Zwycięstwa 1) i na Ticketpro.pl. Na koncert zaprasza Stowarzyszenie GTW. Imprezę współfinansuje miejski samorząd. (bom)

Zofia w Muzeum

"Mit, magia i religia - o formach przeżywania sacrum" - to temat przewodni drugiego spotkania z filozofią w gliwickim Muzeum. - Porozmawiamy o tym, jak od wieków oswajamy nieznane i o tym, jak bardzo świat człowieka pierwotnego, nasycony barwami jego własnych emocji, różni się od sterylnego obrazu, który proponuje nam nauka - zapowiadają organizatorzy. 4 marca wykład w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) - w oparciu o koncepcję form symbolicznych Ernsta Cassirera i analizy religioznawcy Mircei Eliadego - wygłosi historyk filozofii, Ewa Chudyba. Początek - godz. 16.00. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona). (bom)

Tydzień E-książki

Z okazji międzynarodowego Tygodnia E-książki (4 - 10 marca) wszystkich zainteresowanych podręcznikami akademickimi oraz książkami naukowymi w języku polskim dostępnymi on-line zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Oferuje ona czytelnikom dostęp do 478 tytułów z bazy ibuk.pl. Można tam zaleźć publikacje z takich dziedzin, jak: medycyna, komunikacja społeczna, logika, socjologia, filologia polska, historia, kultura i sztuka, nauki ekonomiczne, gospodarka, marketing i reklama, rachunkowość.
Z bazy nieodpłatnie można skorzystać w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) i w filiach zlokalizowanych przy: Placu Inwalidów Wojennych 3, ul. Perkoza 12, ul. Junaków 4, ul. Skarbnika 3, ul. Spółdzielczej 33 a, ul. Bernardyńskiej 2 i ul. Syriusza 30. W wymienionych placówkach można także odebrać hasła do zdalnego logowania, by móc korzystać z czytelni internetowej w domu.
- Obecna lista tytułów e-booków będzie udostępniona w MBP do 4 października 2012 r. Jeżeli zainteresowanie ofertą okaże się duże, lista tytułów zostanie zaktualizowana, a dostęp do bazy przedłużony na kolejny rok. Dlatego wszystkie uwagi użytkowników będą pomocne w dostosowaniu oferty do oczekiwań - informują bibliotekarze. Przyjdź i zobacz jak działa ibuk.pl! (bom)

Górnośląskie kroszonki

Muzeum w Gliwicach wespół z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu ogłosiło XXIII edycję konkursu "Górnośląskie Kroszonki". W artystycznej rywalizacji mogą uczestniczyć dorośli mieszkańcy województwa śląskiego.

Zainteresowane osoby powinny w dniach od 9 do 12 marca dostarczyć do Działu Etnografii Muzeum w Gliwicach (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) samodzielnie zdobione jajka wielkanocne - 5 sztuk. Prace będą przyjmowane w piątek w godzinach od 9.00 do 18.00, w sobotę i niedzielę od 12.00 do 16.00 i w poniedziałek od 9.00 do 16.00. Jury oceni je według technik wykonania w czterech kategoriach: rytownicza (drapane), batikowa (pisane woskiem), tradycyjna (np. oklejane) oraz nowatorska. Za najlepsze prace przewidziano nagrody pieniężne. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz otwarcie pokonkursowej wystawy nastąpi 24 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Ekspozycja będzie udostępniana do 21 kwietnia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych www.muzeum.gliwice.pl i www.muzeum.bytom.pl.
Konkurs od lat cieszy się ogromną popularnością. - Wzrastające zainteresowanie "Górnośląskimi Kroszonkami" powoduje, iż konkurs staje się przedsięwzięciem na skalę wojewódzką, dlatego począwszy od przyszłego roku pieczę nad jego kolejnymi edycjami obejmie Muzeum Górnośląskie, podlegające marszałkowi województwa śląskiego - zapowiadają gliwiccy muzealnicy. (bom)

Sobota z logopedą

3 marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. H. Sienkiewicza (ul Reymonta 18a) odbędą się BEZPŁATNE KONSULTACJE LOGOPEDYCZNE. Dzieci i dorośli mający trudności z mową mogą liczyć na diagnozę oraz poradnictwo. Logopeda Katarzyna Jakubowska zaprasza od godz. 10.00 do 13.00 do sali nr 8 (parter). (as)