Wyraź swoją opinię
W maju i czerwcu na zlecenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju samorządności lokalnej) rybnicka firma BioStat prowadzi badanie opinii mieszkańców Górnego Śląska na temat funkcjonowania urzędów gmin oraz wybranych aspektów życia związanych z dostarczaniem usług publicznych.
Jest ono realizowane równolegle na terenie 19 jednostek samorządu terytorialnego. W Gliwicach - do 30 maja na terenie Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21.
- Zachęcam gliwiczan do udziału w badaniu. Pozyskane w wywiadach informacje wspomogą zarządzanie urzędami i wybranymi zadaniami analizowanymi w ramach wymiany doświadczeń i identyfikacji dobrych praktyk w urzędach administracji publicznej, uczestniczących w projekcie "Benchmarking - narzędzie efektywnej kontroli zarządczej w urzędach miast na prawach powiatu, urzędach gmin i starostwach powiatowych", koordynowanym przez stowarzyszenie - mówi Mariusz Śpiewok, kierownik projektu
Badanie opinii publicznej jest w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie internetowej www.benchmarking.silesia.org.pl. (kik)
Festyn na wirażu
"Dzień ciekawego zawodu" to dla gimnazjalistów i nauczycieli z Gimnazjum nr 19 w Gliwicach 27 maja.
W ostatnią niedzielę miesiąca na terenie szkoły przy ul. Głównej 30 odbędzie się festyn edukacyjno-rodzinny, w trakcie którego nie zabraknie występów artystycznych, muzyki i śpiewu, rozgrywek sportowych, zbiorki cegiełek na rzecz "19" oraz prezentacji różnorodnych zawodów. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. (kik)
Pojedziemy za darmo?
Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, wystosował list otwarty do premiera Tuska, po raz kolejny domagając się zapewnienia mieszkańcom bezpłatnego przejazdu autostradą A4 w Gliwicach. Ministerstwo obiecało, że jazda w ruchu lokalnym będzie darmowa! Z niecierpliwością czekamy na zatwierdzenie tej decyzji. Mobilizacja trwa.
O znaczeniu tej sprawy dla gliwiczan i mieszkańców województwa prezydent Gliwic mówił w miniony piątek podczas specjalnej konferencji prasowej zwołanej nie przez przypadek tuż obok autostradowych bramek. Przypomniał, że walka o bezpłatny przejazd autostradą A4 pomiędzy węzłami Gliwice - Sośnica i Gliwice - Kleszczów trwa już kilkanaście lat. Przedstawiciele kolejnych rządów obiecywali gliwiczanom darmowy przejazd autostradową obwodnicą, ale potem się z tych obietnic wycofywali. Tak było także przed ostatnimi wyborami. Były publiczne deklaracje, był projekt rozporządzenia gwarantującego nam bezpłatny przejazd. Niestety, po wyborach rozporządzenie zniknęło, o deklaracjach zapomniano, a ministerialni urzędnicy nabrali wody w usta. Protestował w tej sprawie prezydent Gliwic, miejscy radni, śląscy samorządowcy, posłowie ze Śląska, mieszkańcy.
Sprawy nabrały ostatnio tempa. Na 1 czerwca zapowiedziano wprowadzenie opłat na autostradzie A4 pomiędzy Gliwicami i Wrocławiem. - Za przejazd z Katowic do węzła Gliwice - Sośnica nie trzeba będzie płacić. Za darmo po autostradowych obwodnicach jeżdżą mieszkańcy Krakowa czy Wrocławia. Wprowadzenie opłat dla mieszkańców Gliwic i okolic to jawna dyskryminacja - podkreślał prezydent miasta na konferencji prasowej. 15 maja zaapelował bezpośrednio do premiera Donalda Tuska o wywiązanie się z obietnic i wyłączenie z opłat gliwickiej części A4.
Niedługo potem na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pojawił się projekt rozporządzenia przygotowany specjalnie dla Gliwic. Zapisano w nim, że na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Gliwice - Sośnica i Gliwice - Kleszczów opłaty w ruchu lokalnym nie będą pobierane. - To kluczowy moment naszej batalii. Najbliższe dni będą decydujące. Jest szansa na to, że załatwimy tę sprawę, a nasze starania zostaną uwieńczone sukcesem - mówił Zygmunt Frankiewicz.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tygodniku "Miejski Serwis Informacyjny Gliwice" nr 21/2012 z 24 maja 2012 roku (dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu). (al)
Gliwickie matando
Śląska Sieć Metropolitalna we współpracy z Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym organizuje 30 maja "Gliwickie Matando" pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej i prezydenta Gliwic.
Impreza stanowi pierwszą edycję testu z matematyki, obejmującego wiedzę z dziedziny funkcji liniowych i kwadratowych, geometrii analitycznej, liczb rzeczywistych, planimetrii, równań i nierówności oraz trygonometrii. Matando jest adresowane do uczniów i uczennic klas drugich i trzecich gliwickich liceów i techników, ich nauczycieli oraz przedstawicieli środowisk oświatowych. Uczestnikami będzie łącznie 70 osób podzielonych na trzy grupy: 40 uczniów, 20 nauczycieli matematyki oraz 10 przedstawicieli środowisk oświatowych z Gliwic, powiatu gliwickiego i innych jednostek samorządowych. Godzinny test rozpocznie się o godz. 10.00 w auli drewnianej gmachu Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości (kompleks "Nowe Gliwice", ul. Bojkowska 37). Zakończenie imprezy, połączone z wręczeniem nagród (15 tabletów dla zwycięskiego liceum ogólnokształcącego, 15 tabletów dla najlepszego technikum, puchar i tablet dla zdobywcy tytułu "Mistrza matematyki"), przewidziano około godz. 12.00. (kik)
Gliwice zmiażdżyły konkurencję
Gliwice jako jedyne w Polsce zdążyły przekroczyć pułap 600 punktów i zwyciężyły w najnowszej odsłonie rankingu Miast Przyjaznych Biznesowi "Newsweeka" ("Newsweek" 21/2012 21 - 27.05.12, dodatek specjalny "Ogólnopolski Kongres Regionów").
"Miasto zawdzięcza swe zwycięstwo przede wszystkim dobrej kondycji finansowej i świetnie rozwiniętej infrastrukturze" - czytamy w komentarzu redakcji. Dowiedz się więcej z raportu "Newsweeka", dostępnego również w wersji elektronicznej na www.gliwice.eu w sekcji bannerów górnych. (kik)
Podwójny tryumf Muzeum
Nagrody marszałka województwa śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej. Zdobyć je można w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji. W tym roku aż dwie z nich powędrowały jednocześnie do Muzeum w Gliwicach.
Książką Roku Kapituła Konkursu uznała wydaną po raz pierwszy w języku polskim "Historię miasta Gliwice" Benna Nietschego. W kategorii wystawa za najlepszą uznano ekspozycję "Archeologia gliwickiego Rynku".
Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu oraz wręczenia nagród odbyła się 23 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach. - To dla nas radość i powód do dumy. Ogromnie cieszy mnie, iż zaangażowanie i praca gliwickich muzealników spotkała się z uznaniem tak szacownego gremium, jakim są członkowie Kapituły. Proszę mi wierzyć, że w pełni na to uznanie zasługują. Równocześnie przyznanie aż dwóch nagród marszałka województwa śląskiego jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Potwierdzeniem, że nasze działania, które dotyczą tego, co najbliższe, historii lokalnej, są ważne również w perspektywie regionu - mówił w trakcie spotkania Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
Nagrody marszałka wręczane są raz w roku, a przyznaje się je za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród. W tym roku łączna pula nagród wyniosła 40 tys. zł. Na konkurs wpłynęło 47 zgłoszeń z 20 muzeów województwa śląskiego. (kik)
O krok od ekstraklasy!
Tylko jeden krok, a właściwie jeden mecz, dzieli drużynę Piasta Gliwice od awansu do Ekstraklasy.
W minioną niedzielę niebiesko-czerwoni w pięknym stylu rozgromili GKS Katowice. Derby Śląska zakończyły się wynikiem 3:0 dla zespołu Marcina Brosza. Do bramki gości już w 7. minucie spotkania trafił Ruben Jurando. Dwa kolejne gole były dziełem Wojciecha Kędziory - w 52. i 85. minucie. Jednak walka o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej wciąż trwa. Szanse mają cztery ekipy. Które z nich wyjdą zwycięsko z tej rywalizacji? Przekonamy się w najbliższą niedzielę. 27 maja na stadionie przy ul. Okrzei Piast Gliwice zmierzy się z Zawiszą Bydgoszcz. Początek o godz. 17.00. Przyjdź i kibicuj razem z nami! (bom)
Zbiórka elektrośmieci
W Gliwicach trwa akcja zbierania elektrośmieci.
Za nami dopiero sześć z dwudziestu ośmiu zaplanowanych zbiórek, a mieszkańcy pozbyli się z domów już prawie 16 ton sprzętu! Kolejna okazja na oddanie dawno nieużywanych lub niedziałających urządzeń elektrycznych i elektronicznych już w najbliższą sobotę, 26 maja. Tym razem specjalnie oznakowane stanowisko, na którym będzie można zostawić m.in. stary telewizor, telefon, monitor, lodówkę, kuchenkę, pralkę, niedziałające radio, zużyte żarówki lub inne niepotrzebne urządzenia, pojawi się na Placu Piłsudskiego i będzie dostępne od godziny 9.00 do 13.00. - W ramach umowy, którą miasto podpisało z firmą Sita Starol, odbierającą elektrośmieci, za zebrany sprzęt gliwickie szkoły otrzymają nowe wyposażenie sportowe - mówi Dariusz Stanek z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego, organizatora akcji. Harmonogram kolejnych zbiórek można znaleźć na stronie internetowej www.gliwice.eu w zakładce "Ekologia". (bom)
5. Gliwicka ARTNOC
Wielkimi krokami zbliża się czas eskapad po galeriach!
Piąta odsłona gliwickiej ARTNOCY już 26 maja. Warsztaty, wernisaże, spotkania z artystami - to wszystko i jeszcze więcej będzie czekało na entuzjastów nocnego zwiedzania w różnych zakątkach miasta. Na liście prawie 30 miejsc, które w ostatnią sobotę maja będą czekały na zwiedzających, znalazły się: galerie, pracownie artystyczne, kawiarnia, kino, płyta Rynku, a nawet studio tatuażu. Start imprezy - godz. 9.00. Szczegółowy harmonogram imprez można znaleźć na stronie www.gliwice.eu. (bom)
Dni muzyki organowej
Dobiega końca XXIII Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" w Gliwicach.
To jedyna tego typu impreza na Śląsku. Od lat cieszy się dużą popularnością wśród melomanów. Do 27 maja będziemy spotykać się w gliwickich kościołach i słuchać występów artystów z kraju i zagranicy.
Przed gliwicką publicznością zaprezentują się organiści Sebastian Adamczyk i Bernhard Haas oraz laureaci Międzyuczelnianego Konkursu Organowego w Katowicach. Festiwal uatrakcyjni wycieczka "Szlakiem Organów Górnego Śląska" i finałowy koncert kantatowo-oratoryjny w wykonaniu Chóru Kameralnego "Cantores Minores Wratislavienses" oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Dyrektorem naczelnym i artystycznym imprezy jest Wojciech Różak. "Dni Muzyki Organowej" współfinansują minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorządy miejski i wojewódzki. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.dmo.gliwice.pl. (bom)
Nieznany mistrz wyobraźni
Kino AMOK (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza na przegląd filmów najmniej znanego pośród czeskich geniuszy kina - Františka Vláčila (25 - 31 maja).
- To reżyser z pokolenia M. Formana i J. Menzla, uwielbiany i niezwykle ceniony w Czechach. Niedawno został odkryty na zachodzie, w Polsce jest jednak niemal nieznany. Na retrospektywę złoży się sześć jego najważniejszych filmów - zapowiadają organizatorzy.
W repertuarze znajdziemy m.in. "Szklane obłoki" - wczesny w dorobku Vláčila krótki metraż, wyróżniony nagrodą na festiwalu w Wenecji, poruszające i oddziałujące na wyobraźnię średniowieczne dramaty "Diabelska przepaść" i "Dolina pszczół", które sprawiły, że zaczęto go porównywać do Bergmana i Tarkowskiego oraz "Małgorzata, córka Łazarza" powszechnie uznawana za jego arcydzieło, wybrana najlepszym czeskim filmem wszechczasów. - Warto zwrócić uwagę na Vláčila ze względu na jego kunszt w doborze zdjęć np. tajemnicze i sugestywne ujęcia natury, które pojawiają się we wszystkich jego filmach. Františka Vláčila to nie tylko znakomity stylista wizualny, ale też wizjoner studiujący naturę i historię człowieka, mędrzec i filozof, którego trafne metafory znajdują zastosowanie w każdej dekadzie - zachęcają pomysłodawcy przeglądu. Harmonogram projekcji oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.amok.gliwice.pl. (bom)
Randka z Maszczyk
Anita Maszczyk będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu "Randez-vous na Nowym Świecie".
Artystka spotka się z widzami 26 maja w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Początek - godz. 16.00.
Solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej. Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli w "Zemście nietoperza" Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Partię tę śpiewała gościnnie także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz w GTM. Na gliwickiej scenie grała także m.in. w: "Cyruliku sewilskim" "Carmen", "Hrabinie Maricy", "Wesołej wdówce" i w "Orfeuszu w piekle".
Brała udział w licznych festiwalach muzycznych takich, jak im. J. Kiepury w Krynicy, im. K. Jamroz w Busku Zdroju, Opera Viva w Krakowie, Dni Muzyki Organowej w Gliwicach, Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze. Dla polonijnej publiczności śpiewała w Londynie i w Chicago. Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi, najczęściej z Sinfoniettą Bydgoską pod batutą Macieja Niesiołowskiego. W 2012 roku wydała solową płytę "Intermezzo". (bom)
Poezja Szymborskiej
Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na LXXI Krakowski Salon Poezji w Gliwicach.
Impreza rozpocznie się 27 maja o godz. 12.00. Tym razem na scenie GTM przy Nowym Świecie będzie królowała poezja Wisławy Szymborskiej.
- Była nie tylko jedną z najwybitniejszych poetek w historii polskiej literatury, ale i jedną z najbardziej kochanych. Jej wiersze znali wszyscy; wychowywały się na nich całe pokolenia Polaków. Była przy tym osobą tak skromną, że laur w postaci Nagrody Nobla wydawał się właściwie do niej - nie pasować. Jednak mądrość płynąca z jej wierszy, ironia, z jaką patrzyła na świat, trafne i lakoniczne puenty - wszystko to sprawiało, że poezja Szymborskiej to literatura najwyższej próby, w pełni zasługująca na sławę, jaką cieszyła się na całym świecie. Wisława Szymborska odeszła od nas niedawno - 1 lutego. Chcielibyśmy uczcić jej pamięć, poświęcając jej ostatni w tym sezonie Salon Poezji - mówią organizatorzy spotkania. Wiersze poetki przeczytają Violetta Smolińska i Bernard Krawczyk z Teatru Śląskiego w Katowicach. O oprawę muzyczną zadba Flaunnette Mafa. Gospodarzem salonu będzie Paweł Gabara, dyrektor GTM. Bilety wstępu kosztuje złotówkę. (bom)
Wsiadaj na rower!
Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek na Rajd Kolarski "Święto roweru".
Impreza odbędzie się 27 maja. Jej uczestnicy pojadą do Dzierżna (metę wyznaczono nad jeziorem w ośrodku "Energetyk"). Na miejscu organizatorzy szykują konkursy, ognisko i inne atrakcje. 20 km trasę można pokonać pod opieką doświadczonych przewodników turystyki kolarskiej. Wspólny wyjazd z gliwickiego Rynku o godzinie 9.00. Kolarze są proszeni o zabranie kasków rowerowych.
* Rusza kolejna edycja wycieczek rowerowych z cyklu "Zielone Gliwice - Ekologiczne Miasto". Celem przedsięwzięcia jest promocja ekologicznego trybu życia oraz gliwickich ścieżek rowerowych. Pierwszy rajd wystartuje 27 maja o godz. 9.00 spod Urzędu Miejskiego (od strony ul. Zwycięstwa). Rowerzyści pojadą do Smolnicy. Podczas wycieczki nie zabraknie niespodzianek, m.in. quizu z nagrodami. - Nowością tegorocznej edycji przedsięwzięcia będzie specjalna nagroda dla uczestnika, który weźmie udział w jak największej liczbie rajdów oraz dla osoby, która zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich quizach - zapowiada Dariusz Stanek z Wydziału Środowiska UM, organizatora wycieczek. (bom)