Targ na Lipowej po nowemu

Добавлено: 12.07.2021 / Раздел:
Zdjęcie straganu z warzywami fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Popularne targowisko przy ul. Lipowej przejdzie solidną metamorfozę. Miasto chce poprawić warunki handlowania w tym miejscu – ma to być przestrzeń bardziej przyjazna dla sprzedających i kupujących. Będzie ładniej, wygodniej i bezpieczniej.

Od początku kwietnia targiem przy Lipowej administruje Miejski Zarząd Usług Komunalnych, wcześniej obiekt był dzierżawiony przez firmę prywatną. Przez lata niewiele się tutaj zmieniało, więc obecnie targowisko przypomina bardziej relikt minionej epoki niż plac handlowy w nowoczesnym mieście. To ma się zmienić. Przygotowania do kompleksowej modernizacji już się rozpoczęły.  

W pierwszej kolejności MZUK zadbał o bezpieczny i bezproblemowy dostęp handlowców do wody i energii elektrycznej. Instalację elektryczną wymieniono w całości, usunięto także awarie sieci wodociągowej. Na niewielkim fragmencie placu przeprowadzono prace porządkowo-rozbiórkowe.

Obecnie trwa procedura przetargowa, w wyniku której powstanie projekt nowego targowiska przy ul. Lipowej, natomiast realizacja inwestycji planowana jest na przyszły rok.

Zarówno w dni targowe, jak i podczas giełd staroci, targ działa bez większych zakłóceń. Kwitnie handel owocami i warzywami, artykułami spożywczymi, a także innymi towarami. Na ten rok nie są planowane duże prace budowlane, więc na razie zakupy będzie można robić tak jak dotąd.

W przyszłym roku natomiast, podczas prowadzenia głównej inwestycji, trzeba się liczyć z pewnymi czasowymi zmianami czy utrudnieniami. Miejski Zarząd Usług Komunalnych deklaruje jednak, że nawet podczas głównych prac budowlanych, zapewni miejsce na działalność targu. Jeśli zajdzie taka konieczność, może nawet zorganizować tymczasowe targowisko w rejonie wieży ciśnień.   

Jak wyglądać będzie targ po modernizacji? Na tym etapie, przed projektowaniem, szczegóły nie są jeszcze znane. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, część targowiska ma działać pod dachem, a część na otwartej przestrzeni – mogą tu przykładowo stanąć niewielkie pawilony, zadaszone boksy, mogą powstać miejsca do handlu na terenie niezabudowanym, np. w namiotach czy na odkrytych stoiskach. Całość ma być estetyczna, przyjazna sprzedającym i kupującym.

Wstępne założenia modernizacyjne powstają przy ścisłej współpracy z handlowcami, którzy są zainteresowani dalszym prowadzeniem działalności na gliwickim targu.

Ostatnio ponad 160 kupców wypełniło imienne ankiety dotyczące obiektów, w jakich chcieliby prowadzić sprzedaż oraz przewidywanych dni pracy. Ponad 40% z nich jest zainteresowanych prowadzeniem handlu w miejscach zadaszonych, tyle samo chciałoby sprzedawać towar w miejscach odkrytych, a około 20% deklaruje chęć prowadzenia działalności w pawilonach handlowych. Rozmowy prowadzone są na bieżąco, więc kwestia ta nie jest przesądzona.

Kupcy opowiedzieli się także za utrzymaniem dotychczasowych dni pracy targowiska, ale część z nich mogłaby prowadzić działalność także w soboty. Miejski Zarząd Usług Komunalnych popiera taką zmianę i rozważa jej wprowadzenie jeszcze w tym roku. Ucieszy ona mieszkańców, którzy chętnie robią zakupy w tym miejscu i zapewne skorzystają z takiej możliwości.

Modernizacja targowiska będzie finansowana z budżetu miejskiego, ale Gliwice starają się o pozyskanie dofinansowania unijnego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inwestycja ma wspierać usługi lokalne i ułatwiać dostęp do produktów rolnych. MZUK zapowiada, że na targu dominować mają owoce, warzywa i artykuły spożywcze, a gliwiczanie będą mogli kupować świeże, ekologiczne towary wysokiej jakości, często od bezpośrednich wytwórców.

Zdjęcie z bramą wejściową na targ
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
Zdjęcie straganów z kwiatami
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
Zdjęcie z bramą wejściową na targ
Zdjęcie straganów z kwiatami

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking