Skończyłeś remont? Usuń śmieci

Обновлено: 27.07.2020 / Раздел: / pdf
big bag Fot. materiały ZDM w Gliwicach

Trwa sezon remontowy. Coraz częściej na chodnikach można się natknąć się na tzw. Big Bagi – duże worki wypełnione gruzem z remontowanych lokali. Warto wiedzieć, że na ustawienie takiego worka na drodze, chodniku, w zatoce postojowej czy na zieleńcu trzeba mieć zgodę Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, a wypełniony worek jak najszybciej usunąć, zgłaszając taką potrzebę u odbiorcy odpadów.

Worki typu Big Bag, np. na gruz, można kupić w firmie zajmującej się odbiorem nieczystości. Wtedy w cenę najczęściej wliczony jest odbiór odpadów, a po zapełnieniu worka wystarcz zadzwonić, by został on w ciągu kilku dni odebrany.

Worki można również kupić w marketach budowlanych – w takim wypadku należy dodatkowo zamówić usługę odbioru odpadów w stosownej firmie. Zanim worek lub kontener zostanie ustawiony na drodze, chodniku czy zieleńcu trzeba poinformować o tym ZDM i uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego.

Stosowny wniosek (3F - Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia nowego lub dla istniejącego obiektu innego niż budowlany wg ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994) można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl, w zakładce „Jak załatwić sprawę”. Za zajęcie pasa ZDM nalicza opłatę w wysokości od 0,50 zł do 8 zł dziennie za m2, w zależności od kategorii drogi i wielkości zajętego obszaru.

W przypadku braku zezwolenia należy się liczyć z karą. Jej wysokość regulowana jest ustawą o drogach publicznych. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownicy ZDM służą informacją, chętnie też pomogą w wypełnieniu dokumentów – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach, pod numerem tel. 32/300-86-09, 32/300-86-14 i 32/300-86-56. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking