Aktualności | Będą nowe drzewa przed dworcem

Będą nowe drzewa przed dworcem

Będą nowe drzewa przed dworcem

Опубликовано: 17.03.2021 / Раздел: Miasto 

Na placu przed gliwickim dworcem kolejowym pojawią się platany klonolistne. Zaplanowano wykorzystanie nawet czterometrowych sadzonek, więc efekty powinny być szybko widoczne. W tej części miasta zieleni będzie zdecydowanie więcej.

Nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem to jeden z elementów inwestycji prowadzonej po południowej stronie linii kolejowej w związku z tworzeniem centrum przesiadkowego. Ta część przedsięwzięcia obejmuje także przebudowę układu drogowego w okolicy Placu Piastów, wprowadzenie bardziej funkcjonalnych rozwiązań w ruchu samochodowym i rowerowym oraz usprawnienie komunikacji, przy okazji konieczna jest wymiana sieci podziemnego uzbrojenia. Równie ważne jest jednak wykreowanie nowej, atrakcyjnej, przyjaznej mieszkańcom i podróżnym przestrzeni. Nie może w niej zabraknąć zieleni, drzew będzie więcej niż do tej pory.

W związku z inwestycją po południowej stronie dworca usunięto 65 drzew, w zamian przewidziano nasadzenia około 150 sztuk – oprócz platanów będą to klony jawory, tulipanowce, głogi, glediczje trójcierniowe. Zielone kompozycje utworzy też ponad 7000 krzewów oraz 650 bylin i roślin cebulowych – traw ozdobnych czy kwiatów. Tam, gdzie sieci uzbrojenia podziemnego uniemożliwiają wykonanie nasadzeń bezpośrednio w gruncie, pojawi się prawie 100 dużych donic z wysoką i niską zielenią, m.in. drzewami. Zostaną one ustawione przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz na fragmencie ul. Zwycięstwa, czyli w miejscach, które były dotychczas pozbawione zieleni. 

Szczególnie efektownie prezentować się mają drzewa na placu przed dworcem. W tym miejscu sadzonki powinny być od razu sporych rozmiarów – z wykształconymi koronami i pniami o obwodzie 20 cm na wysokości 1 metra od gruntu. Gatunek został starannie dobrany, bo platan klonolistny dobrze toleruje zabrukowanie i utwardzenie terenu wokół systemu korzeniowego. Drzewa zostaną posadzone w specjalnych systemach stabilizujących wraz z aktywnym systemem nawadniania.

Na terenach zarządzanych przez MZUK i ZDM przybyło w ubiegłym roku trzy razy więcej drzew niż zostało przeznaczonych do koniecznych wycinek

Zieleń to ważny element miejskiej strategii. Na terenach podległych Miejskiemu Zarządowi Usług Komunalnych oraz Zarządowi Dróg Miejskich posadzono w ubiegłym roku ponad 3 tysiące drzew. Zdecydowanie mniej, bo około 900 zostało wyciętych.

Proporcję 3 drzewa za jedno stara się utrzymywać Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który obsługuje ponad 500 ha terenów zielonych, w tym 5 parków i liczne skwery. W latach 2018 – 2020 posadził prawie 3,5 tysiąca drzew, które teraz rosną we wszystkich dzielnicach Gliwic. W tym okresie usunął 1157 drzew, a główną przyczyną był ich zły stan fitosanitarny, zamarcie, wypróchnienie, choroby. Drzewa powodowały zagrożenie dla osób przebywających w ich pobliżu, a zarządca musi dbać o bezpieczeństwo.

Coraz więcej zieleni pojawia się w pasach drogowych

Ze względów bezpieczeństwa niektóre drzewa z pasów drogowych usuwać musi też Zarząd Dróg Miejskich, zapobiegając m.in. przewracaniu się drzew na ulice lub chodniki. W przypadku ZDM czasami konieczne są wycinki zdrowych drzew, np. w związku z przebudową sieci podziemnego uzbrojenia, budową drogi lub realizacją innych ważnych dla rozwoju miasta inwestycji.

Zielony bilans w ZDM pozostaje jednak zdecydowanie na plusie – w ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez tę miejską jednostkę usunięto 561 drzew, ale posadzono ponad 2 tysiące nowych, okazałych roślin. Gliwice prowadzą m.in. akcję tworzenia naturalnych, zielonych ekranów. Inicjatywa ta ma na celu wykonanie rozległych nasadzeń wzdłuż dróg i w okolicach węzłów komunikacyjnych, które generują uciążliwy dla mieszkańców hałas. To alternatywa dla tradycyjnych ekranów akustycznych.

Obserwując gospodarowanie zielenią, warto sobie uświadomić, że drzewa usuwane są nie tylko z terenów należących do miasta. W ubiegłym roku osoby fizyczne zgłosiły do Urzędu Miejskiego wycinkę około 670 drzew z terenów prywatnych. Zgodnie z przepisami zgłoszenie jest w takich sytuacjach wystarczające, nie trzeba uzyskiwać decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzewa. Prezydent nie może też nakazać nasadzeń zastępczych. Najczęściej nasadzenia zastępcze są natomiast wymagane po usunięciu drzew przez użytkowników wieczystych, spółdzielnie mieszkaniowe czy firmy (w ubiegłym roku usunęły łącznie około 3400 drzew).

W Gliwicach rośnie około 250 tysięcy drzew, nie licząc terenów leśnych. Niezbędne wycinki dotyczą bardzo niewielkiego odsetka miejskiej zieleni. Duża liczba nowych nasadzeń sprawia, że Gliwice będą w kolejnych latach coraz bardziej zielone

Piękne rośliny można zobaczyć zarówno w parkach jak i przy miejskich ulicach. Nawet w takich miejscach, jak pasy drogowe pojawiają się nowe, interesujące drzewa, np. czeremchy odmiany Shubert, która dopiero po przekwitnięciu zmienia kolor liści z zielonych na purpurowe.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych oraz Zarząd Dróg Miejskich zatrudniają fachowców od miejskiej zieleni, którzy realizują swoje zadania w zakresie utrzymania zieleni w sposób zaplanowany, korzystając z wieloletniego doświadczenia. Gatunki drzew, krzewów i bylin dobierane są starannie po przeanalizowaniu warunków bytowych w konkretnym miejscu. Sprawdzane są różne odmiany. Liczy się też estetyczne wkomponowanie w otoczenie, dobranie właściwego koloru i kształtu. Ważne, aby zieleń pozytywnie oddziaływała na środowisko, ale była także atrakcyjnym elementem miejskiego pejzażu przez większą część roku.

Drzewa przed dworcem kolejowym