Oni są konkurencyjni

Добавлено: 26.01.2017 / Раздел:

fot. S. Michałuszek

Tworzą zaproszenia, teczki, ulotki, wizytówki. Sprzątają duże obiekty i małe budynki – zawsze na błysk. Przyjmują zlecenia od dużych instytucji i małych przedsiębiorców. Pracują w Gliwickim Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Są niepełnosprawni, ale ich usługi w niczym nie ustępują innym firmom z branży.

Gliwicki Zakład Aktywności Zawodowej (GZAZ) powstał w grudniu 2015 roku i był pierwszą tego typu placówką w Polsce działającą przy szkole. Chociaż funkcjonuje od niedawna, inne miasta już przekonały się, że rozwiązania wprowadzane w naszym mieście są dobre i stwarzają osobom niepełnosprawnym szansę wejścia na rynek pracy. Na czym polega działalność zakładu? – Zatrudniamy absolwentów naszej szkoły (Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka – przyp. red.) i inne osoby, które są niepełnosprawne w znacznym albo umiarkowanym stopniu, niezależnie od wieku. Jesteśmy ich pracodawcą i zarazem jednostką budżetową Miasta Gliwice współfinansowaną przez PFRON. Nasi pracownicy są zatrudniani maksymalnie na 0,55 etatu. W ramach czterech godzin pracy, jedna godzina jest przeznaczana na rehabilitację – tłumaczy Tomasz Ocieczek, dyrektor GZAZ-u i ZS im. J. Korczaka. Zakład wykonuje usługi z zakresu poligrafii i introligatorstwa, a także zajmuje się profesjonalnymi pracami porządkowymi. W grupie poligraficzno-introligatorskiej jest zatrudnionych 30 osób, 15 pracuje przy sprzątaniu. Już teraz wiadomo, że ta druga grupa będzie musiała zostać powiększona, bo poza utrzymaniem szkoły przy ul. Dolnej Wsi, wkrótce będzie realizować usługi w innych instytucjach, które zleciły im pracę.

Wielu pracowników GZAZ-u ma pełne kwalifikacje w zakresie introligatorstwa, ale nie są one konieczne, żeby podjąć tam pracę. Placówka oferuje kursy przygotowawcze i naukę zawodu. Szkoła i zakład planują zresztą poszerzenie oferty o inne profesje, takie jak hotelarz czy cukiernik.

Z usług GZAZ-u mogą korzystać instytucje publiczne, firmy i przedsiębiorstwa oraz wszyscy, którzy potrzebują na przykład oryginalnych zaproszeń, dekoracji weselnych albo chcą zamówić sprzątanie mieszkania czy uporządkowanie ogródka. W tym celu należy skontaktować się z GZAZ-em: telefonicznie (32/411-62-85), mailowo (biuro@gzaz.gliwice.pl) lub osobiście w sekretariacie szkoły przy ul. Dolnej Wsi 74.

To biznes, nie akcja dobroczynna

Pracownicy GZAZ-u, mimo swojej niepełnosprawności, realizują taki sam zakres usług, jak ich sprawni koledzy po fachu. – Nasz zakres działalności jest standardowy. Drukarnie, które zlecają nam wykonanie czy podwykonanie usług, nie robią tego, bo chcą wyświadczyć nam przysługę. Robią to, bo wywiązujemy się z naszych obowiązków dobrze. Produkt jest najwyższej jakości. Dotrzymujemy terminów. Oczywiście współpraca z nami jest elementem społecznej odpowiedzialności biznesu, ale my jesteśmy po prostu konkurencyjni – mówi dyrektor Ocieczek.

Ofertę GZAZ-u będzie można żeby zobaczyć w holu głównym Urzędu Miejskiego (ul. Zwycięstwa 21) od 31 stycznia do 2 lutego, w godz. od 10.00 do 16.00. Pracownicy zakładu udzielą wszelkich niezbędnych informacji – w tym także na temat ewentualnego zatrudnienia w placówce. Takie prezentacje będą prowadzone raz w miesiącu przez najbliższe pół roku, w różnych punktach miasta, między innymi w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking