Aktualności | Gliwice - logistyka - przyszłość

Gliwice - logistyka - przyszłość

Gliwice - logistyka - przyszłość

Publié: 05.04.2012 / Section: Miasto  Gospodarka 

Piętnaście górnośląskich przedsiębiorstw i instytucji, wspólne cele, nowa – klastrowa – forma współpracy w branży logistycznej.

Jak się będzie rozwijać? O tym debatowano pod koniec marca na forum ogólnopolskiej konferencji „Gliwice. Logistyka. Przyszłość. Perspektywy rozwoju rynku logistyki i magazynów w regionie gliwickim”
Blisko 100 uczestników spotkania dyskutowało w gliwickim hotelu „Silvia” o przyszłości Śląskiego Klastra Logistycznego – pierwszej tego typu inicjatywy w regionie, zrodzonej w Gliwicach w czerwcu ubiegłego roku. Przypomnijmy, że w gronie założycieli ŚKL znaleźli się: Agencja Rozwoju Lokalnego (koordynator działań), Aeroklub Gliwice, firmy Air Container Logistics Poland, Cushman &Wakefield Polska, Detruck, Esa s.r.o., LogTec, Müller – die Lila Logistik, SILS Centre Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Śląskie Centrum Logistyki, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach.
Śląski Klaster Logistyczny stanowi nową formę współpracy firm i instytucji skupionych wokół branży logistycznej. U podstaw jego powołania leży m.in. rozwój kompetencji kadry dla tego sektora, a także działania sprzyjające powstaniu tzw. systemu multimodalnego. Lokalizacja klastra nie jest przypadkowa. Górny Śląsk to obecnie jeden z największych okręgów przemysłowych Europy i drugi pod względem wielkości rynek magazynowy w Polsce. Wiele atutów posiadają również same Gliwice.
Korzystne położenie miasta i nowe inwestycje infrastrukturalne przyciągają kolejnych inwestorów. Stwarzamy przyjazny klimat dla biznesu – podkreślał w trakcie otwarcia konferencji Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic. Interesującym elementem klastrowych debat była konferencja online z udziałem prof. Witolda Orłowskiego. Optymistycznie ocenił on perspektywy rozwoju Gliwic oraz górnośląskiej branży logistycznej.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że najważniejszym celem funkcjonowania ŚKL jest wspólne działanie na rzecz stworzenia warunków do lepszego rozwoju i wypracowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również rola klastra w budowaniu pozytywnego wizerunku Gliwic i Górnego Śląska.
Najważniejszą misją Śląskiego Klastra Logistycznego do 2014 roku będzie promowanie potencjału regionu wśród inwestorów krajowych i zagranicznych, wspieranie integracji uczestników klastra, a także dążenie do ciągłego rozwoju kompetencji i wdrażania najnowszych technik w sektorze logistyczno-magazynowym na bazie istniejącego potencjału sektora logistycznego – ogłosił podczas spotkania Luk Palmen, prezes zarządu firmy InnoCo i ekspert w dziedzinie klastrów.
W ramach zapowiedzianych działań założyciele ŚKL skupią się m.in. na opracowaniu strategii jego rozwoju i warunków współpracy dla sieci logistycznej, uruchomieniu bazy informacyjnej o podmiotach uczestniczących w klastrze oraz przygotowaniu raportu na temat trendów występujących na rynku logistycznym. Szykuje się również wspólne działanie na rzecz stworzenia tzw. strategicznego węzła intermodalnego, rozpoznawal¬nego w całej Unii Europejskiej. (kik)
Informacje: Katarzyna Kobierska, Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, tel. 32/239-11-00