Przybywa działalności gospodarczych w Gliwicach

Ajouté: 16.12.2021 / Section:
budynek Technoparku z lotu ptaka Fot. materiały Technoparku

Gliwicki Technopark na co dzień wspomaga rozwój firm stawiających na rynku swoje pierwsze kroki. Dzięki jego działalności młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć m.in.  na wsparcie merytoryczne i finansowe oraz pomoc w pozyskiwaniu dotacji. Dzięki projektowi „Inkubator przedsiębiorczości - szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II”, powstało ostatnio 12 nowych firm. Ruszył nabór do drugiej edycji. Dzięki temu w Gliwicach powstanie kolejnych 12.

W dzielnicy Politechnika, w której znajduje się Technopark powstaje coraz więcej firm technologicznych i organizacji związanych z pobudzaniem kreatywności, innowacjami. Po zakończeniu budowy trzeciego obiektu Technoparku będzie ich 150-200,  w większości mających relacje z Politechniką Śląską.

W ostatnim czasie dzięki Technoparkowi powstało 12 rodzinnych firm. Powstały w ramach pierwszego etapu projektu „Inkubator przedsiębiorczości - szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II” współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej. Każda otrzymała po 23 050 zł jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności i przez 12 miesięcy będzie wspierana kwotą 2 800 zł na pokrycie bieżących wydatków. W sumie to 679 800 zł pomocy dla 12 firm. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy otrzymują też wsparcie merytoryczne ekspertów Technoparku.

Nowi przedsiębiorcy w Gliwicach!

W ramach projektu, dzięki wsparciu Technoparku w Gliwicach, powstały ostatnio: pracownia artystyczno-reklamowa, firma zajmująca się sprzedażą osłon okiennych i akcesoriów do okien, lokal handlowo-usługowy branży gastronomicznej, firma świadcząca usługi instalacyjne sieci wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz usług ogólnobudowlanych, firma przewozowa oraz pracownie: malarska, fotograficzna, meblarsko-renowacyjna, projektowania architektoniczno-budowlanego, a także firmy zajmujące się animacją czasu wolnego dla dzieci, nadrukami na odzież i świadczeniem usług związanych z instalacjami teletechnicznymi.
Zrezygnowałam z pracy etatowej i postanowiłam założyć własną działalność. Przypadkiem w internecie trafiłam na informację o wsparciu z Technoparku. Postanowiłam skorzystać. Pomoc, jaką otrzymałam jest ogromna. Cała procedura – od złożenia wniosków, poprzez szkolenia i tworzenie biznesplanów – trwała krótko, ponieważ szkolenia były bardzo intensywne i prowadzone przez kompetentne osoby, które przekazały nam wiedzę pomocną przy zakładaniu firmy. Bardzo dobrze współpracuje się z Technoparkiem. Ważne że, poza wsparciem finansowym kluczowym dla organizacji początkującej firmy, na bieżąco mogę korzystać ze wsparcia merytorycznego – mówi Marta Rajczykowska, właścicielka firmy architektonicznej „Architekt Marta Rajczykowska”, która zajmuje się projektowaniem budynków, m.in. domów oraz obiektów użyteczności publicznej. Firma powstała dzięki współpracy z Technoparkiem. Działa od 15 listopada i ma już pierwsze zlecenia.

Zainteresowani?

Ruszył nabór do drugiego etapu projektu. Działalności będą zakładane na przełomie maja i czerwca 2022 r. – wówczas będą przekazywane dotacje – to jednorazowo 23 050 zł oraz 3 010 zł comiesięcznej dotacji na bieżącą działalność (przez rok). Uczestnicy projektu mogą tez liczyć na pakiet szkoleń i doradztwo dopasowane do potrzeb uczestników projektu. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 30 rok życia, mieszkają na obszarze rewitalizacji w Gliwicach i planują rozpoczęcie działalność gospodarczej. Łączna kwota w ramach dwóch naborów, która zostanie przekazana uczestnikom to 1 383 840 zł.
Gliwicki Technopark zajmuje się organizowaniem szeroko pojętego wsparcia dla przedsiębiorców. Za swoje działania został uznany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii Hubem Innowacji Cyfrowych. Ostatnio spółka połączyła siły z największym w Polsce technoparkiem w Poznaniu i razem wspierają transformację cyfrową i biznesową przedsiębiorstw. Spółka ma też wsparcie ze strony  Miasta Gliwice. Dzięki temu może inwestować w infrastrukturę. Obecnie trwa rozbudowa Technoparku, która ma się przyczynić do nadania dzielnicy Politechnika charakteru dzielnicy innowacji.

Więcej informacji na temat projektu i naborów oraz pozostałych obszarów działalności gliwickiego Technoparku można uzyskać na stronie internetowej: https://technopark.gliwice.pl/dotacje/oraz pod nr. tel.: 605-332-662. (mf)

 

baner

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking