Nowa Cechownia ma potencjał

Ajouté: 28.10.2021 / Section:
Cechownia fot. UM Gliwice

Na kulturalnej mapie miasta od jakiegoś czasu z powodzeniem działa ciekawe miejsce – Nowa Cechownia. W Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” przy ul. Bojkowskiej organizowane są koncerty, wystawy i inne wydarzenia skierowane do mieszkańców. Odrestaurowane zabudowania dawnej kopalni Gliwice dają ogromne możliwości, które z pomysłem wykorzystuje stowarzyszenie Nowa Cechownia.

8500 m2 przestrzeni w stylu loftowym oraz tereny zielone – w takim miejscu działa Nowa Cechownia. Cały zespół zabudowań dawnej kopalni Gliwice zaprojektowali w 1912 roku Georg i Emil Zillmannowie z Charlottenburga. Cechownia z łaźnią i wieżą ciśnień należy do najcenniejszych obiektów przy ul. Bojkowskiej.

Budynek wchodzi w skład majątku Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, spółki, w której Miasto Gliwice jest większościowym udziałowcem. Obecnie w Cechowni mieści się Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems, na bazie którego powstało i działa stowarzyszenie Nowa Cechownia.

Uważamy, że tak wyjątkowa przestrzeń powinna być otwarta dla gliwiczan. Nowe Gliwice były dotąd rzadko odwiedzane przez ludzi z zewnątrz. Chcemy to zmienić. Naszym celem jest, żeby było to miejsce publiczne – podkreśla Grzegorz Wszołek, prezes EMT-Systems.

W ciągu dnia w budynku Cechowni prowadzone są szkolenia techniczne przez EMT-Systems. Dodatkowo pomieszczenia, w skład których wchodzą między innymi sale szkoleniowe i aula konferencyjna, są wynajmowane. Zabytkowy kompleks poprzemysłowy jest przestrzenią, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością.

Szkoda jednak, żeby o godz. 16.00 drzwi się zamykały i potencjał tego budynku nie był wykorzystywany do organizacji wydarzeń kulturalnych. Nie chcemy konkurować z innymi gliwickimi obiektami, chcemy wykreować przestrzeń do działań niszowych – mówi Agata Rakotny ze stowarzyszenia Nowa Cechownia.

Aby można było zaprosić publiczność na koncerty i inne imprezy, w Cechowni konieczne były inwestycje – zamontowano w niej dwie sceny i urządzono galerię.

Na scenie na I piętrze świetnie brzmią koncerty muzyki klasycznej, akustycznej i jazzowej. Druga scena znajduje się w restauracji, w której kiedyś funkcjonowała kopalniana łaźnia. To dobre miejsce nie tylko na koncerty, ale też spotkania autorskie. W galerii zlokalizowanej na II piętrze, a także w holu, prezentowane są prace plastyczne.

Kulturalny kalendarz Nowej Cechowni rozrasta się z miesiąca na miesiąc. We wrześniu królowała muzyka etniczna. W cyklu koncertowym „Czas na folklor” wystąpili: AKSAK Balkan Trio, Vechi Acum i Kapela Maliszów. Imprezy były dofinansowane z budżetu Miasta Gliwice. W wakacje w Cechowni grali też artyści z Australii i Islandii.

Następny koncert odbędzie się już 20 listopada. Z repertuarem tradycyjnych pieśni żydowskich i muzyki klezmerskiej wystąpi zespół Negev.

W przestrzeni wystawienniczej do grudnia prezentowana jest wystawa gliwickiego artysty Krzysztofa Koraba. Prace malarskie i tkaniny artystyczne można oglądać od poniedziałku do soboty do około godz. 20.00, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Później w Cechowni pojawi się nowa ekspozycja.

Nowa Cechownia garściami czerpie z industrialnej historii miejsca, w którym się znajduje. Widać to zarówno w architekturze całego budynku, jak i na licznych starych fotografiach prezentowanych we wnętrzach.

Remontując wnętrza Cechowni, chcieliśmy nawiązać do historii tego miejsca. Dzięki uprzejmości ostatniego dyrektora kopalni Gliwice p. Piotra Kaczmarczyka uzyskaliśmy dostęp do archiwalnych, 100-letnich map pokładów węgla, a dzięki współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego udało nam się wydrukować historyczne zdjęcia kopalni, które eksponujemy na ścianach w budynku – mówi Agata Rakotny.

Cechownia to nie tylko wyjątkowy budynek, ale też zadbane tereny zielone wokół niego i parking na 300 samochodów.

Nasze plany są szerokie. Chcielibyśmy w przyszłości przygotować tereny rekreacyjne dla gliwiczan, tak, aby w Nowych Gliwicach można było na przykład umówić się na mecz siatkówki. Wymaga to dozbrojenia boisk. Chcielibyśmy też wygospodarować jakąś przestrzeń dla dzieci. Ta kwestia jest otwarta, bo do tak dużego projektu z pewnością będziemy szukali partnerów – tak o planach mówi Grzegorz Wszołek.

Cechownia otwiera się na mieszkańców. Informacje o wydarzeniach są publikowane na stronie cechownia-gliwice.pl. Warto być na bieżąco – zwłaszcza, że na część wydarzeń wstęp jest wolny.

koncert na scenie
Koncert K-Essence (fot. materiały Cechowni)
trzy osoby z instrumentami podczas występu
Kapela Maliszów
muzyk podczas występu, z gitarą
Koncert Lucasa Laufena
pianista gra na scenie w holu
Koncert Michała Matuszewskiego
wernisaż wystawy plastycznej
Wernisaż wystawy Krzysztofa Koraba
galeria prac plastycznych
Wystawa Krzysztofa Koraba
koncert na scenie
trzy osoby z instrumentami podczas występu
muzyk podczas występu, z gitarą
pianista gra na scenie w holu
wernisaż wystawy plastycznej
galeria prac plastycznych

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking