Lem – fantastyczny wizjoner

Ajouté: 21.10.2021 / Section:
kadr z filmu, para przy lustrze „Solaris”, reż. A. Tarkowski (fot. materiały promocyjne)

„Solaris” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego rozpocznie przegląd filmów opartych na twórczości Stanisława Lema. Gliwickie kino Amok będzie w ten sposób świętować rok Stanisława Lema.

„Widziałem przyszłość: rok Stanisława Lema | 1921–2006” będzie filmowym hołdem dla jednego z najciekawszych polskich pisarzy. Za kolegów po piórze i czytelników był uważany za wizjonera i filozofa, który nauczył Polaków, czym jest fantastyka naukowa. Philip K. Dick sądził, że Lem „jest najprawdopodobniej wieloosobowym komitetem, a nie pojedynczym osobnikiem, gdyż pisze wieloma stylami i raz zna niektóre obce języki, a raz nie”. Bogactwo jego wyobraźni i przenikliwość jego intelektu były nieograniczone.

Przegląd filmowy w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się w czwartek 21 października od monumentalnego „Solaris” w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Do środy 27 października w Amoku wyświetlonych zostanie w sumie sześć filmów nakręconych przez reżyserów polskich i zagranicznych. Najstarszy obraz, „Ikaria XB-1” Jindřicha Poláka, pochodzi z 1963 roku, najnowszym filmem jest „Głos Pana” (reż. György Pálfi) z 2018 roku. Na seanse, poza biletami na pojedyncze projekcje, są także dostępne karnety. Więcej informacji można znaleźć na stronie amok.gliwice.pl.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking