Klasyka pod palmami

Ajouté: 06.04.2021 / Section:
pianista przy instrumencie Wojciech Waleczek (fot. W. Wandzel)

Wiosnę w Gliwicach tradycyjnie powitamy muzyką Fryderyka Chopina. W Palmiarni Miejskiej na przełomie kwietnia i maja odbędą cztery znakomite koncerty pianistyczne. Miasto Gliwice zaprasza!

Pięć pawilonów, tysiące roślin, egzotyczne zwierzęta i wielkie zbiorniki pełne ryb – koncerty chopinowskie w takim otoczeniu to niezapomniane wydarzenia. 25 kwietnia w Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6) podczas Wiosny z Fryderykiem będziemy słuchać kompozycji Ludwiga van Beethovena. Oprócz utworów kompozytora z Żelazowej Woli, zabrzmi także muzyka ostatniego z tak zwanych klasyków wiedeńskich. Przy fortepianie zasiądzie Théo Ranganathan, zagra także Poznański Kwintet Smyczkowy. 2 maja wystąpi pianista Maciej Wota. Będą mu towarzyszyć muzycy Kwintetu Smyczkowego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej: Kamil Staniczek (skrzypce), Waldemar Staniczek (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Wojciech Skóra (wiolonczela) i Łukasz Bebłot (kontrabas).

9 maja wystąpią Tomasz Marut i Piotr Alexewicz. Pianiści wpadną do Gliwic „W drodze po Chopinowskie laury”. Obaj są kandydatami do udziału w prestiżowym XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim 2021. Kto wie, może czekają ich kariery na miarę Krystiana Zimermana i Rafała Blechacza? 16 maja muzykę Chopina, Ferenca Liszta i Roberta Schumanna wykona Wojciech Waleczek. Pianista zagra z towarzyszeniem Aukso Acoustic Quartet. Publiczność usłyszy między innymi słynną pieśń „Wiosna” w opracowaniu na fortepian.

Z dużą satysfakcją – po rocznej przerwie – po raz jedenasty pragnę zaprosić Państwa do Palmiarni w parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach. Egzotyczna roślinność stała się znakomitą scenerią do wykonywania i słuchania muzyki Fryderyka Chopina i innych kompozytorów. Z roku na rok rośnie prestiż i znaczenie wiosennych spotkań z muzyką, czego dowodem niech będzie udział nie tylko pianistów z Polski, ale również innych krajów Europy i świata. Dzięki Państwa uczestnictwu Wiosna z Fryderykiem na stale zagościła w kalendarzu kulturalnym Gliwic i regionu. Dziękując artystom, pomysłodawcom, organizatorom, życzę Państwu niezapomnianych artystycznych wrażeń – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wszystkie koncerty będą się rozpoczynać o godz. 19.30. Bilety w cenie 40 zł można nabyć na stronie internetowej Teatru Miejskiego w Gliwicach (teatr.gliwice.pl) i w kasie kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Na godzinę przed koncertem będą także dostępne w kasie Palmiarni. Rezerwacje są przyjmowane od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 15.00 w Biurze Obsługi Widzów TMG (32 230 49 68, bow@teatr.gliwice.pl). Recitale będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Na wypadek wprowadzenia ograniczeń w organizacji wydarzeń kulturalnych, organizator planuje przełożenie koncertów na inne terminy. W takim wypadku ich daty zostaną podane na stronie internetowej Teatru Miejskiego w Gliwicach. (mm)

mężczyzna w okularach
Maciej Wota (fot. materiały organizatora)
młody elegant w muszce
Piotr Alexewicz (fot. materiały organizatora)
czarno-biały portret mężczyzny siedzącego na krześle
Théo Ranganathan (fot. materiały organizatora)
mężczyzna w okularach Maciej Wota (fot. materiały organizatora)
młody elegant w muszce Piotr Alexewicz (fot. materiały organizatora)
czarno-biały portret mężczyzny siedzącego na krześle Théo Ranganathan (fot. materiały organizatora)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking